Fasáda Císařských lázní dostane patinu

13. 10. 2021 | Z Karlových Varů

Památkáři navrhli na historický objekt národní kulturní památky Císařských lázní v Karlových Varech speciální fasádu. Zdůrazňovat má původní záměr architekta a stavitele, aby připomínala kamennou stavbu. Práce na patinování mají stát zhruba pět milionů korun. Na financování tohoto typu úprav lze ale použít peníze ze státní dotace.

„Přišel podnět památkářů s tím, že jak se postupně finalizují práce při rekonstrukci Císařských lázní, tak jak bude probíhat realizace barevnosti fasády, tedy vnějšího povrchu, takže by tónování mělo připomínat původní záměr architektů, kteří jej realizovali. To znamená, že by fasáda měla mít podobu jakéhosi kamenného obložení,“ uvedl karlovarský krajský uvolněný zastupitel Pavel Čekan (Místní) s tím, že památkáři tak požadují po stavitelích a restaurátorech, aby při nátěru fasády došlo současně k jejímu patinování,“ doplnil zastupitel.

Původně byla rekonstrukce Císařských lázní, která byla zahájena před zhruba dvěma roky, vytendrovaná v celkových nákladech 829 milionů korun. „Náklady na vícepráce dosáhly dosud 16,1 milionu, to znamená 2,36 procenta z celkové ceny díla,“ prozradil karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

„V případě každého takto rozsáhlého projektu revitalizace, který se navíc týká národní kulturní památky, je třeba počítat s nenadálými situacemi, které si vyžádají práce navíc související s aktuálním stavem budovy, případně s nálezy v okolí,“ poznamenal hejtman. V Císařských lázních došlo k vícepracím například v okamžiku nově nalezených historicky cenných prvků nebo při sanaci obvodového zdiva pilířů u bočních schodišť. V Zanderově sále byly odhaleny nové historické prvky, které byly nad rámec původního rozpočtu restaurovány. Oproti plánům se muselo měnit podchycení a podoba prostoru pod podestou.

„Veškeré vícepráce podléhají detailní kontrole zejména potřebnosti prací, cenové úrovně, možnosti zadání z pohledu zákona o zadávání veřejných zakázek a dotačních podmínek,“ dodal Kulhánek s tím, že plánovaný termín dokončení za zhruba dva roky není ohrožen. Stavitelé aktuálně pracují například na opravě břidlicové střechy nebo obnově Zanderova sálu, který by měl sloužit k reprezentačním účelům.

Ministerstvo financí slíbilo na obnovu Císařských lázní částku zhruba 386 milionů korun, přičemž většina peněz přitekla již letos. V dalších dvou letech má pak přijít vždy po zbylých padesáti milionech korun. Sto miliony korunami se bude podílet na vestavbě multifunkčního sálu v Císařských lázních město Karlovy Vary. V budoucnu by pak v něm měl najít svůj domov Karlovarský symfonický orchestr. Zbytek bude ze svých zdrojů z Fondu budoucnosti a popřípadě z úvěru financovat samotný Karlovarský kraj.

Zdroj: Právo
Autor: Rudolf Voleman

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum