Karlovy Vary - Město bez kouře

3. 2. 2021 | Z Infocentra, Z Karlových Varů, Zdraví a lázeňství

„Karlovy Vary jsou nejvýznamnějším lázeňským centrem v České republice. Pyšní se staletou tradicí lázeňství, úžasnými památkami, léčivými prameny, klimatem a krásnou okolní přírodou. To vše dělá z Karlových Varů unikát i v celém středoevropském regionu. Chceme však být ještě zdravějším a úspěšnějším městem – proto jsme se rozhodli být prvním městem bez kouře v České republice a podpořit aktivity v oblasti edukace a prevence proti kouření cigaret,“ řekla k plánu stát se „Městem bez kouře“ primátorka Karlových Varů, Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA.

Jako přednímu lázeňskému městu záleží Karlovým Varům na zdravém životním stylu obyvatel i návštěvníků, a proto chce vytvořit prostředí, které motivuje kuřáky, aby udělali důležitou pozitivní změnu ve svém životě.

Jak dát stop kouření? - Desatero odvykání

Jednoznačně však funguje vlastní silná motivace. Jak ji nalézt a posílit, případně se dopracovat do stavu abstinence od cigaret? Máme pro vás desatero rad a doporučení, které pro projekt Karlovy Vary – Město bez kouře připravil MUDr. Josef Štolfa z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy:

 1. Přemýšlejte cíleně o tom, zda a jak moc jste na kouření cigaret opravdu závislí. Pokud dojdete k názoru, že se bez kouření neobejdete, pak si odpovězte na otázku, zda jste závislí na účinku nikotinu v cigaretovém kouři, nebo pouze na zvyku držet v ruce cigaretu a inhalovat teplý kouř s příměsí nejen nikotinu, ale také dehtu a škodlivin.
 2.  Vysvětlete si,
  PROČ vlastně kouříte? 
  CO Vám kouření přináší?
  Je to skutečně příjemný, povznášející pocit, pomáhající Vám v práci nebo v jiných aktivitách? Nebo je to pouhý zvyk, bez něhož jste nervózní, který ale současně přináší i zápach z úst, pálení žáhy, dráždivý kašel, zužování cév se zhoršeným prokrvením tkání, orgánů a nepochybně významné finanční ztráty?
 3.  CHCETE dále kouřit, nebo CHCETE PŘESTAT, protože to znamená hlavně zdravotní komplikace a potíže? Ano, či ne?
 4.  Jestliže se na základě odpovědi dopracujete k poznání, že OPRAVDU CHCETE PŘESTAT kouřit, položte si otázku, jestli na to stačíte sami.
 5.  Zeptejte se sami sebe, jestli už jste někdy s kouřením přestávali a s jakým efektem. Jestliže s nulovým, poraďte se s odborníkem.
 6.  Může to být odborník profesionál – lékař specializující se na odvykání kouření, zdravotník, psycholog, ale může to také být přítel či kamarád, který má podobný problém a stejně jako Vy chce přestat kouřit.
 7.  Odborníků je dost – kontakty jsou uvedeny na druhé straně letáku. Budou se snažit Vám pomoci, ale je to hlavně na Vás. Využijte tuto možnost poté, co se Vám to samotnému nepodaří.
 8.  Jestliže do procesu ODVYKÁNÍ KOUŘENÍ CIGARET zapojíte rodinu, můžete na to jít třeba takto: uzavřít sázku nebo učinit veřejný závazek. Zde je třeba se důsledně zamyslet nad tím, jak poctiví, nebo naopak jak slabí dokážete v této věci být nejen vůči ostatním, ale hlavně vůči sobě.
 9.  Podobně se pokuste PŘESTAT S KOUŘENÍM CIGARET společně s přítelem nebo kamarádem, známým, který pro Vás ovšem má tak velký význam, aby pro Vás byl významnou motivací.
 10.  Pokud všechny snahy PŘESTAT KOUŘIT selžou – tzn. vaše vůle, pomoc rodiny, rady odborníka – zbavte se cigaret aspoň tím, že přejdete na méně škodlivé alternativy (například na zahřívaný tabák).

KAM SE OBRÁTIT PRO DALŠÍ INFORMACE A POMOC?

Společnost pro léčbu závislosti na tabáku

Národní linka pro odvykání kouření
800 350 000

Další užitečné odkazy

www.stop-koureni.cz
www.unsmokeyourworld.cz

Poradna Karlovy Vary

Město Karlovy Vary připravuje na území města první protikuřáckou poradnu. V případě zájmu o pracovní pozici ,,adiktologa” na částečný úvazek, zašlete Vaši žádost na e-mail: melc@karlovyvary.cz.

PRAKTIČTÍ LÉKAŘI

S prosbou o pomoc a radu se obraťte i na svého praktického lékaře. S ním můžete konzultovat své kroky při odvykání. Případně Vás nasměruje na odborné pracoviště.

LÉKÁRNY

Můžete také kontaktovat lékárny jako odborná poradenská centra při odvykání kouření. Bude se vám věnovat odborník, který úspěšně absolvoval garantovaný kurz České lékárnické komory „Odvykání kouření v lékárnách“. Lékárny jsou označeny tímto logem:

Kontaktní údaje

Tomáš Melč
manažer projektu
☎️ +420 737 939 288
✉️

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum