Císařské lázně

Pseudorenesanční patrová lázeňská budova

S TURISTICKOU KARTOU, POHODLNĚ

Turistická karta Karlovy VARY REGION CARD

Získat

Poloha: nedaleko Grandhotelu Pupp v jižní části lázeňského centra Karlových Varů
Období výstavby: 1893 až 1895
Architekt: Ferdinand Fellner a Herman Helmer
Oficiální zpřístupnění: 5. května 1895
Přístupnost: nově otevřeno od 18.6.2023

Přístup k objektu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města od Vřídla dojdete k budově Císařských lázní podél toku říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp přes sady Karla IV. Krátká rovinatá trasa historickou částí města měří asi 500 metrů a zabere Vám necelých 10 minut.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na zastávku „Lázně I“ přímo u Císařských lázní. Na stejnou zastávku zajíždí rovněž zvláštní kyvadlová linka MHD č. 20 od odstavného parkoviště KOME, která je v provozu denně od 9 do 17 hodin.

Historie objektu

Reprezentativní lázeňská budova v soudobém módním architektonickém slohu byla vystavěna v letech 1893 – 1895 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera na pozemcích bývalého měšťanského pivovaru v jižní části města Karlovy Vary. Slavnostní otevření objektu proběhlo dne 5. května 1895 uložením závěrečného kamene. Císařské lázně bývaly reprezentativním lázeňským zařízením s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii.

Pseudorenesanční patrová budova připomíná svým podkovovitým půdorysem spíše divadelní budovu. Zdobná architektura budovy napodobuje francouzskou renesanci, spojující renesanční a barokní stavební prvky se secesními dekorativními motivy. Interiéry lázeňské budovy v sobě skrývaly všechny tehdejší nejmodernější vymoženosti a neobvyklý komfort. Součástí budovy byl tzv. Zanderův sál s mechanickým cvičebním nářadím pro švédskou léčebnou gymnastiku podle metody dr. Zandera. K lázeňské budově podzemní chodbou připojen objekt Rašelinového pavilonu pro přípravu rašeliny ke koupelím.

Objekt Císařských lázní, od roku 1918 nazývaných Lázně I, byl využíván k balneologickým účelům až do konce 80. let 20. století. Následně bylo v Zanderově sále provozováno kasino. Od roku 1994 byla nakonec budova uzavřena a chátrala. V roce 2008 byl objekt bývalých Císařských lázní bezplatně převeden na Karlovarský kraj. V posledních letech prochází lázeňská budova, která byla prohlášena Národní kulturní památkou, postupnou obnovou.

Podrobné informace o historii Císařských lázní

Kontakt

E-mail: info@cisarskelazne.cz
Tel.: +420 606 096 193

Císařské lázně, příspěvková organizace
Mariánskolázeňská 2
36001 Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Císařské lázně
Císařské lázně, příspěvková organizace
Mariánskolázeňská 2
36001 Karlovy Vary


Koncerty

Muzea, výstavy, galerie

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum