Vary plánují první parkovací dům

17. 4. 2024 | MMKV, Z Karlových Varů

První parkovací dům z celkových sedmi, které si nechalo město Karlovy Vary před několika lety vytipovat, by měl vzniknout vedle Galerie umění na začátku lázeňské sezony.
Kapacitu by měl mít až 250 míst při nákladech minimálně odhadovaných na čtvrt miliardy korun.

Vzhledem k tomu, že město je zapsáno na seznam památek UNESCO, má parkovací dům zapadnout do zeleně. Podle karlovarské primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) by měl být parkovací dům u galerie prvním, do kterého by město chtělo investovat, a to hlavně kvůli tomu, že se u něj očekává rychlejší návratnost. Osobně by chtěla, aby stál do tří let. Má vzniknout na místě současného placené ho parkoviště asi pro dvacet aut.

Parkovací dům by výrazně pomohl zlepšit možnost parkování v oblasti poblíž Císařských lázní, Galerie umění, Městského divadla, Vřídla a jižní části lázeňské zóny.
Fasáda by měla být pokryta ocelovými sítěmi, které mají sloužit jako podpora pro popínavé rostliny. Tím se podle představ autora studie stavba začlení do okolní přírody a pod zelení objekt časem zmizí a sroste s okolní přírodou.

Původní studie počítala se sedmi

Magistrát si před několika lety nechal zpracovat studii, která navrhla až sedm parkovacích domů po celém městě. Jeden z takových parkovacích domů by měl podle této studie stát na Sokolském vrchu.

Kromě lázeňského centra by měly vzniknout i na sídlištích, kde jsou možnosti parkování pro místn í obyvatele rovněž omezené. Uvažovalo se především o lokalitě u dnešního hotelu Marttel. Je ale otázkou, nakolik bude studie použitelná pro potřeby současnosti.

Ostatně konkrétní variantu, jak stavbu a provoz parkovacích domů zajistit, zatím město zvažuje. Jednou z variant, o které se diskutuje, je nalezení partnera pro stavbu a provozování všech plánovaných parkovacích domů. To ale asi nebude jednoduché.

Nabízí se možnost společných záměrů se soukromým sektorem. Město by vložilo pozemky a soukromník investice na výstavbu. Tím by si město ponechalo částečnou kontrolu nad cenotvorbou parkovného. Kapacitu by měl mít až 250 míst při nákladech minimálně čtvrt miliardy korun Andrea Pfeff er Ferklová, primátorka.

Zdroj: Právo, Rudolf Voleman

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum