Světový přínos Slavných lázeňských měst Evropy

Představujeme jedenáct nejslavnějších lázeňských měst ze sedmi evropských zemí, zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO jako Slavná lázeňská města Evropy / Great Spa Towns of Europe: Baden bei Wien (Rakousko); Spa (Belgie); Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně (Česká republika); Vichy (Francie); Bad Ems, Baden-Baden a Bad Kissingen (Německo); Montecatini Terme (Itálie) a City of Bath (Spojené království).

Znáte je? Všechna jsou výjimečná. Mají mimořádný kulturní a přírodní význam přesahující národní hranice. Ukrývají v sobě světové hodnoty, které máme povinnost zachovat pro budoucí generace. Společně se na počátku 18. století rozhodly udělat z lázeňství nezbytnou součást lidských životů. Rozmach balneologie, který trval až do 30. let 20. století, se v nich nezastavil a i nadále pulzuje a rozvíjí se. Dynamicky a moderně. 

Všechna města stála na počátku u pramene. S minerální vodou začala pracovat a vážit si ji. Povýšila ji na posvátnou tekutinu, kterou dodnes léčí pacienty z celého světa. Lázně jsou synonymem pohody, relaxace, řady léčebných procedur a nepochybně i společenského života. Pitné haly, léčebná zařízení a kolonády vždy komplexně sloužily ke koupelím a pitným kúrám. Nezbytnou součástí k doladění lázeňské atmosféry sloužilo i kulturní vyžití. Samozřejmostí bývala návštěva divadla, procházka parkem, či výlet lanovkou do přilehlé terapeutické krajiny. Infrastruktura se budovala a lázně jen kvetly. 

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum