Vřídelní kolonáda

Poloha: na pravém břehu říčky Teplé uprostřed města Karlovy Vary
GPS: 50°13'20.812"N, 12°52'59.207"E
Období výstavby: 1975
Architekt: Jaroslav Otruba
Oficiální zpřístupnění: 11. května 1975
Prameny: Vřídlo
Přístupnost: přístupná v otevíracích hodinách

provozní doba Vřídelní kolonády

Období letního času
Po - Ne06:30 - 19:00

Období zimního času
Po - Ne06:30 - 18:00

Přístup ke kolonádě

Přístup č. 1: Vřídelní kolonáda stojí přímo v lázeňském centru města nad říčkou Teplou v sousedství Divadelního náměstí.

Přístup č. 2: Od Tržnice zajíždí na Divadelní náměstí v lázeňském centru města autobus MHD č. 2. Od konečné zastávky „Divadelní náměstí" je to ke kolonádě necelých 150 metrů.

Historie objektu

Původně stávaly nad vývěrem Vřídla pouze lehké přístřešky a pavilónky, které mohly být po opakujících se výbuších a překvapivých průvalech termy snadno obnovitelné. Již v roce 1774 byl v sousedství postaven velký barokní Vřídelní sál, který byl odrazem uplatňování léčebných zásad Davida Bechera, jež zdůrazňovaly pití vody přímo u pramene. První jednotné architektonické řešení prostoru kolem vývěru Vřídla přišlo v roce 1826, kdy byla vystavěna první empírová Vřídelní kolonáda podle projektu Josefa Esche.

V letech 1878-1879 byla poté na jejím místě postavena nová litinová Vřídelní kolonáda v pseudorenesančním stylu podle návrhu vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Již v roce 1939 byla však kolonáda z důvodu koroze rozebrána a na dalších 27 let byla nahrazena dřevěným provizoriem. V roce 1975 byla nad Vřídlem otevřena nová moderní prosklená železobetonová kolonáda ve funkcionalistickém slohu postavená podle projektu Ing. arch. Jaroslava Otruby.

Gejzír Vřídla vystřikuje v samostatném pavilonu až do výšky 12 metrů. Kupole ze skleněných hranolů nad vývěrem Vřídla od sochaře Jana Fišera představuje symbol tepajícího srdce lázeňského města. Hala je doplněna stánky s prodejem suvenýrů a výstavním patře na ochozu.

Podrobné informace o historii Vřídelní kolonády

  • Vřídlo

    (73°C)

    Tento gejzír vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody. Dnes kromě Zámeckého pramene jediným pramenem využívaným ke koupelím. Vřídlo se ale užívá i při pitné kúře. V prostoru kolonády je umístěno celkem 5 pitných stojanů s vřídelní vodou o teplotách 73,4; 50; 30 °C. Sloupec vřídelní vody je díky tlaku schopen vytrysknout až do výšky 12 metrů.

Poloha

Mapa hotelu

Vřídelní kolonáda


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum