Tržní kolonáda

Fakta o Tržní kolonádě

Poloha: na levém břehu říčky Teplé v historickém centru města Karlovy Vary
GPS: 50°13'24.188"N, 12°52'59.429"E
Období výstavby: 1882 až 1883
Architekt: Ferdinand Fellner a Hermann Helmer
Oficiální zpřístupnění: 1883
Prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen
Přístupnost: volně přístupná

Přístup ke kolonádě

Přístup č. 1: K Tržní kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště. Vývěr pramene se nachází v promenádním prostoru Tržní kolonády. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Jánský most až na Tržiště.

Historie objektu

U vývěru místního pramene, tehdy zvaného Žrout, dnes pramen Karla IV., v prostoru historického Tržiště pod Zámeckou věží, si podle pověsti léčil své nemocné končetiny již císař Karel IV. V těchto místech stávaly rovněž nejstarší karlovarské lázně. Vývěry pramenů zde byly původně chráněny jednoduchým sloupovým altánem a krátkou promenádní halou.

Dřevěná kolonáda ve švýcarském stylu, bohatě zdobená řezbami, byla postavena na místě staré karlovarské radnice v letech 1882 – 1883 podle projektu slavných vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera. Vlastní realizací stavby objektu, původně zamýšleného jako provizorium, byl pověřen tesařský mistr Oesterreicher z Vídně. V letech 1904 – 1905 byla kolonáda prodloužena nad vývěr Tržního pramene podle návrhu ředitele městského stavebního úřadu Franze Drobnyho.

V interiéru Tržní kolonády vyvěrají celkem tři minerální prameny: Pramen Karla IV., Dolní zámecký pramen a Tržní pramen.

Podrobné informace o historii Tržní kolonády

  • Pramen Karla IV.

    (65,8 °C)

    Léčivé schopnosti tohoto zřídla možná přispěly k rozhodnutí císaře Karla IV. vybudovat zde lázně. O objevení Karlových Varů vypovídá reliéf umístěný nad pramenem.

  • Pramen Tržní

    (63,8 °C)

    Pramen se od svého objevení (1838) několikrát ztratil a znovu objevil. Uskutečnilo se několik vrtů, díky nimž může být i dnes lázeňskými lékaři předepisován.

Poloha

Mapa hotelu

Tržní kolonáda


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum