Smetanovy sady

veřejný městský park

Poloha: na severním okraji lázeňského centra Karlových Varů
Období výstavby: 1905 až 1906
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 1906
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: Do Smetanových sadů dojdete z lázeňského centra města od Vřídla podél proudu říčky Teplá kolem hotelu Thermal a hlavní pošty. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám necelou půl hodinu.

Přístup č. 2: Druhou možností je z centra lázní z Divadelního náměstí autobusem MHD č. 2 do zastávky Tržnice. Odtud se vydáte asi 300 metrů Varšavskou ulicí a dále po Nábřeží osvobození kolem Alžbětiných lázní až do parku.

Historie lokality

V 80. letech 19. století byla v tehdejším parku Císaře Františka Josefa I. na severním okraji Karlových Varů zřízena městská školka na pěstování stromků. V letech 1905 – 1906 v parku nechalo město vystavět moderní pseudobarokní objekt Alžbětiných lázní. V prostoru před secesním průčelím budovy s nájezdy pro kočáry byl tehdy vybudován park v podobě formální zahrady v historizujícím francouzském stylu.

Park se zachovaným původním vzhledem a dispozicí byl později pojmenován po slavném českém skladateli Smetanovy sady. Parku dominuje pseudobarokní objekt Alžbětiných lázní, před kterým se nachází fontána s aktem dívky od Břetislava Bendy z roku 1963. K průčelí lázeňské budovy směřuje čtyřřadá alej tvarovaných lip vytvářející zelené stěny. Na začátku parku je umístěn charakteristický květinový záhon, v jehož středu je každé ráno vytvořeno aktuální datum. Pěšiny v parku jsou lemovány řadami laviček, zvoucími k příjemnému odpočinku.

Poloha

Mapa hotelu

Smetanovy sady


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum