Skalníkovy sady

veřejný městský park

Poloha: nad Mlýnskou kolonádou v lázeňském centru Karlových Varů
Období výstavby: 1830 až 1831
Architekt: Václav Skalník
Oficiální zpřístupnění: 15. května 1831
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: Do Skalníkových sadů dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády až před Lázně III. Kolem altánu pramene Svoboda vystoupáte po schodech až do parku. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 600 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III“ a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží kolem Lázní III ke schodům do parku.

Historie lokality

Nejstarší veřejný městský park v lázeňském městě vytvořil vídeňský umělecký zahradník Václav Skalník, který v roce 1830 přijel do Karlových Varů z Mariánských Lázní. Park u kolonády Nového pramene a pavilonu Tereziina pramene byl dokončen v roce 1831. V parku tehdy rostly například čtyři druhy javorů, červené jírovce, ovocné stromy, šeřík, zimolez ad. Bylo zde vysazeno 100 alpinek a 210 růží. Součástí parku bylo i jezírko s vodotryskem. K údržbě parku byl přidělen umělecký zahradník Jan Hahmann, který se tehdy staral o parkové a lesní promenády a květinovou výzdobu v okolí Vřídla. Koncem 19. století však byla část Skalníkových sadů zabrána novou kamennou Mlýnskou kolonádou, vystavěnou v letech 1871 - 1881.

Skalníkovy sady, rozkládající se ve svahu nad Mlýnskou kolonádou, nabízejí jedinečný a nerušený pohled na lázeňské centrum města na březích říčky Teplé. Ve volně přístupném parku si můžete prohlédnout sloup vévodů cambridgeských z roku 1834 a barokní sochu sv. Bernarda z roku 1706, stojící na vrcholu Bernardovy skály.

Poloha

Mapa hotelu

Skalníkovy sady


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum