Dvořákovy sady

veřejný městský park

Poloha: na začátku lázeňské zóny mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou
Období výstavby: 1877 až 1878
Architekt: Jan Hahmann
Oficiální zpřístupnění: 1878
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: Do Dvořákových sadů dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády a Vojenského lázeňského ústavu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III“ a odtud zhruba 150 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá kolem Vojenského lázeňského ústavu dojít až do parku.

Historie lokality

Na konci 19. století zrealizoval umělecký zahradník Jan Hahmann, který dosud pečoval o Skalníkovy sady, svůj velkolepý plán výstavby nového městského parku. V letech 1877 - 1878 nechal na pozemcích bývalé Wintrovy zahrady za Vojenským lázeňským ústavem vysázet platany, duby, javory a jilmy. Park byl doplněn pískovými pěšinami, pyramidami růžových keřů, květinovými záhony a vodním zátiším s vodotryskem. V letech 1880 – 1881 byla v praku postavena litinová koncertní a restaurační hala Blanenský pavilon podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera.

V roce 1966 byla restaurace pro špatný technický stav stržena a v parku zůstala pouze promenádní část, dnešní Sadová kolonáda. V roce 1974 byl městský park na začátku lázeňské zóny mezi hotelem Thermal a Sadovou kolonádou nově upraven podle návrhu architekta A. Petra a nazván na počest slavného českého hudebního skladatele Dvořákovy sady. V parku byl umístěn pomník Antonína Dvořáka od karlovarského sochaře Karla Kuneše. V prostoru parku se nacházejí rovněž dva památné stromy. Sadový platan s obvodem kmene 452 cm a výškou asi 23 m zde roste okolo 200 let. Dvořákův platan s obvodem kmene 472 cm a výškou asi 22 m je starý přes 200 let.

Poloha

Mapa hotelu

Dvořákovy sady


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum