Pomník Jurije Gagarina

Poloha: před Mezinárodním letištěm Karlovy Vary v Olšových Vratech
Období vzniku: 1975
Autor: Antonín Kuchař a Gisela Zubrová-Kuchařová
Odhalení: 11. května 1975
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K pomníku Jurije Gagarina na Mezinárodním letišti v Olšových Vratech dojedete autem z Karlových Varů po rychlostní silnici R6 na Prahu. U Golfu odbočíte na Olšová Vrata a budete pokračovat dále až k letišti. Cesta je dlouhá asi 11 kilometrů a zabere Vám zhruba 15 minut.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 8 na konečnou zastávku „Letiště“ přímo před odbavovací halou letiště. Pomník stojí na okraji parkoviště.

Historie objektu

Pomník prvního kosmonauta Jurije Gagarina z roku 1975 od karlovarského akademického sochaře Antonína Kuchaře a jeho manželky výtvarnice Gisely Zubrové-Kuchařové stával původně před vchodem do Vřídelní kolonády uprostřed města Karlovy Vary. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 11. května 1975 současně s otevřením nově vybudované moderní kolonády, která tehdy dostala název Vřídelní kolonáda Jurije Gagarina.

V roce 1992 byla plastika z důvodu nevhodnosti původního umístění přenesena na prostranství před Mezinárodním letištěm Karlovy Vary v Olšových Vratech. Bronzová figurální plastika v nadživotní velikosti, vysoká 320 cm, představuje Jurije Gagarina jako kosmonauta ve stříbrném skafandru. Karlovarská socha byla jediným Gagarinovým pomníkem odhaleným na území tehdejšího Československa.

Podrobné informace o historii pomníku Jurije Gagarina

Poloha

Mapa hotelu

Pomník Jurije Gagarina


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum