Busta Adama Mickiewicze

Bronzová busta na žulovém podstavci

Poloha: v parku před parkhotelem Richmond na jižním okraji města Karlovy Vary
GPS: 50°13'1.805"N, 12°53'21.925"E
Období vzniku: 1947
Autor: Břetislav Werner
Odhalení: 17. října 1948
Přístupnost: volně přístupná

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K bustě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až do parku před Richmondem. Pomník stojí nedaleko křižovatky silnic na okraji parku. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond" u Galerie umění a odtud je to k altánu zhruba 50 metrů směrem do parku.

Historie objektu

Původní busta polského romantického spisovatele a básníka Adama Mickiewicze od polského sochaře Tadeusze Barącze na podstavci od kamenického mistra Jana Cingroše z Plzně v parku před parkhotelem Richmond vznikla v roce 1897. Pomník nechali zřídit polští lázeňští hosté jako připomínku na spisovatelův několikadenní pobyt v lázních v roce 1829. Během první poloviny 20. století byl pomník patrně poničen.

Po druhé světové válce byla původní busta nahrazena novou menší bronzovou bustou básníka z roku 1947od karlovarského malíře a sochaře Břetislava Wernera. Odhalení nově ztvárněného pomníku poté proběhlo dne 17. října 1948.

Bronzová busta je umístěna na vrcholu podstavce z leštěné červené švédské žuly. Podstavec je zdoben bronzovým reliéfem alegorie umění v podobě harfy, husího brku a kytice. V přilehlém parku můžete navštívit rovněž pomník Ludwiga van Beethovena a dále pak altán Aloise Kleina s vývěrem pramene Štěpánka a Japonskou zahradu.

Podrobné informace o historii busty Adama Mickiewicze

Poloha

Mapa hotelu

Busta Adama Mickiewicze


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum