Pomník Ludwiga van Beethovena

monumentální žulový pomník s bronzovou sochou

Poloha: v parku před Parkhotelem Richmond v jižní části Karlových Varů
Období vzniku: 1929
Autor: Hugo Uher
Odhalení: 29. září 1929
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K Beethovenovu pomníku dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až do parku před Richmondem. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond“ u Galerie umění a odtud je to k pomníku zhruba 150 metrů směrem do parku.

Historie objektu

Monumentální pomník německého hudebního skladatele Ludwiga van Beethovena byl postaven v roce 1929 na místě pomníku císaře Františka Josefa I. v parku před Parkhotelem Richmond v jižní části města. Pomníku je nejvýznamnějším dílem karlovarského sochaře Hugo Uhera. Pomník byl vytvořen na památku dvou návštěv hudebního génia v lázních v roce 1812 a na Beethovenův benefiční koncert pro obyvatele vyhořelého lázeňského města Baden u Vídně, který odehrál dne 6. srpna 1812 v Českém sále.

Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 29. září 1929. Monumentální půlkruhový žulový pomník s bronzovou sochou Ludwiga van Beethovena v nadživotní velikosti. Karlovarský pomník je odborníky považován za jeden z nejkrásnějších Beethovenových památníků na celém světě. V roce 2012 byly u příležitosti 200. výročí skladatelovy návštěvy v Karlových Varech na pomník znovu osazeny alegorické reliéfní desky, odstraněné v roce 1946.

Podrobné informace o historii pomníku Ludwiga van Beethovena

Poloha

Mapa hotelu

Pomník Ludwiga van Beethovena


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum