Městská Tržnice

železobetonová budova tržnice s prodejní halou

Poloha: v Horově ulici v severní části centra Karlových Varů
Období výstavby: 1912 až 1913
Architekt: Franz Drobny
Oficiální zpřístupnění: 1913
Přístupnost: přístupná v otevíracích hodinách supermarketu

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K objektu městské tržnice dojdete z lázeňského centra města od Vřídla podél proudu říčky Teplá kolem hotelu Thermal a hlavní pošty. Na konci Nábřeží osvobození odbočíte Varšavskou ulicí přes autobusové nádrží až k tržnici. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,7 kilometru a zabere Vám asi půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je z centra lázní z Divadelního náměstí autobusem MHD č. 2 do zastávky Tržnice. Autobusové nádraží se nachází přímo před budovou městské tržnice.

Historie objektu

Již v roce 1878 otevřely Karlovy Vary jako jedno z prvních měst Rakouska-Uherska městské jatky podle plánů na břehu řeky Ohře v Drahovicích. Roku 1893 byly z důvodu rychlého rozvoje lázeňského města jatky podstatně rozšířeny o dalších osm budov, z nichž některé sloužily rovněž jako tržnice, které zásobovaly lázeňské hotely.

V roce 1903 rozhodla karlovarská městská rada o výstavbě nové moderní tržnice pro prodej masa a dalších potravin, kde by zároveň produkty podléhaly přísné hygienické kontrole. Moderní železobetonový objekt městské tržnice byl vystavěn v letech 1912-1913 podle projektu ředitele stavebního úřadu, karlovarského městského stavitele Franze Drobnyho v obchodní části města. Stavební práce provedla firma Rella & Neffe.

Interiér objektu městské tržnice sloužil jako prodejní prostora s jednotlivými stánky, doplněná kancelářemi, laboratořemi, sklady a chladírnami a mrazicími boxy v suterénu. Dřevěné prodejní stánky stávaly rovněž před budovou tržnice. Na počátku devadesátých let 20. století byl památkově chráněný objekt přebudován na moderní samoobslužnou prodejnu. V současnosti se v objektu bývalé městské tržnice nachází supermarket. 

Podrobné informace o historii městské tržnice

Kontakt

Horova 1223/1
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Městská Tržnice
Horova 1223/1
Karlovy Vary


Farmářské trhy 16. 12. 09.00

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum