Národní dům

nárožní třípatrová hotelová budova

Poloha: na třídě T. G. Masaryka v severní části centra Karlových Varů
Období výstavby: 1899 až 1901
Architekt: Ferdinand Fellner a Hermann Helmer
Oficiální zpřístupnění: 23. února 1901
Přístupnost: nepřístupný

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K Národnímu domu dojdete z lázeňského centra města od Vřídla podél proudu říčky Teplá kolem hotelu Thermal. U hlavní pošty odbočíte třídou T. G. Masaryka, po které vystoupáte až k budově. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám necelou půl hodinu.

 Přístup č. 2: Druhou možností je z centra lázní z Divadelního náměstí autobusem MHD č. 2 do zastávky Tržnice. Z autobusového nádraží se vydáte Zeyerovou ulicí přímo k objektu Národního domu.

Historie objektu

Nový reprezentativní secesní spolkový dům a hotel si nechal vystavět v letech 1899 – 1901 karlovarský c.k. střelecký sbor podle plánů vídeňských architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera v tehdejší ulici Františka Josefa v severní části Karlových Varů. Stavební práce provedla firma karlovarského stavitele Emanuela Grimma pod stavebním dozorem ředitele karlovarského městského stavebního úřadu Ing. Eduarda Oerta. Slavnostní otevření nové budovy Grandhotelu Střelecký dům a zahájení provozu proběhlo dne 23. února 1901.

Hotel měl v době svého vzniku jako kulturně společenské centrum nově vybudované obchodní čtvrti odlehčit přetíženým hotelovým objektům v lázeňské části města. V hotelové budově sídlilo rovněž spolkové středisko s kavárnou, čtyřmi restauracemi se 400 místy, muzeem střeleckého sboru, barem se stovkou míst a moderním sálem pro koncerty, divadelní představení a plesy s kapacitou 900 míst. Vzniklo zde světoznámé varieté Orfeum. V průběhu sedmdesáti let provozu se v sále vystřídaly stovky artistů, tanečníků, zpěváků, ale i krotitelů a klaunů. Na pódiu varieté se často objevovala rovněž cvičená zvířata, psi, papoušci, holubi, ale také medvědi, paviáni a dokonce slon.

Po nevydařené privatizaci na počátku devadesátých let 20. století byl Národní dům uzavřen a postupně chátral. Po dlouhých letech tahanic a soudních sporů bylo v posledních letech přistoupeno k potřebné celkové rekonstrukci zchátralého objektu. Od 1. května 2015 nově otevřen Grandhotel Ambassador - Národní dům.

 Podrobné informace o historii Národního domu

Kontakt

T. G. Masaryka 1088/24
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Národní dům
T. G. Masaryka 1088/24
Karlovy Vary


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum