Alžbětiny lázně

Pseudobarokní komplex lázeňských budov

S TURISTICKOU KARTOU, POHODLNĚ

Turistická karta Karlovy VARY REGION CARD

Získat

Poloha: ve Smetanových sadech v severní části lázeňského centra Karlových Varů
Období výstavby: 1905 až 1906
Architekt: Franz Drobny
Oficiální zpřístupnění: 18. června 1906
Přístupnost: přístupná v otevíracích hodinách provozů

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K budově Alžbětiných lázní dojdete z lázeňského centra města od Vřídla podél proudu říčky Teplá kolem hotelu Thermal a Hlavní pošty až do Smetanových sadů. Lázeňská budova stojí na konci parku. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám necelou půl hodinu.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet z centra lázní z Divadelního náměstí autobusem MHD č. 2 do zastávky Tržnice. Odtud se vydáte asi 300 metrů Varšavskou až k lázeňské budově ve Smetanových sadech.

Historie objektu

Nádherný rozsáhlý pseudobarokní komplex lázeňských budov připomínající zámek byl vystavěn v letech 1905 – 1906 podle projektu ředitele městského stavebního úřadu Franze Drobnyho v severní části centra Karlových Varů. Objekt byl pojmenován Alžbětiny lázně na památku zavražděné manželky císaře Františka Josefa I., císařovny Alžběty, zvané Sisi. Před lázeňskou budovou byl založen parku ve francouzském stylu s fontánou a čtyřřadou alejí, nazývaný dnes Smetanovy sady. Slavnostní otevření lázeňské budovy se konalo dne 18. června 1906. V nově otevřených lázních bylo poskytováno až 2000 procedur denně.

V letech 1969 – 1973 byla provedena modernizace vnitřního zařízení lázeňské budovy, od první republiky označované jako Lázně V. V atriu budovy byl tehdy vybudován nový moderní krytý rehabilitační plavecký bazén se dvěma saunami. Po rekonstrukci na počátku 21. století jsou Alžbětiny lázně největším belneoprovozem v Karlových Varech, v němž je poskytováno na 60 druhů lázeňských procedur, využívajících vřídelní vodu a rašelinu.

https://spa5.cz/historie-alzbetinych-lazni/

Podrobné informace o historii Alžbětiných lázní

Kontakt

Tel.: +420 702 043 274
E-mail: info@spa5.cz
Web: http://www.spa5.cz

Smetanovy sady 1
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Alžbětiny lázně
Smetanovy sady 1
Karlovy Vary


Sport

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum