Hokej mění po letech majitele

2. 9. 2022 | Z Karlových Varů

Podnikatel Dušan Šenkypl, zakladatel projektu ePojištění.cz a jedna z hlavních tváří investiční skupiny Pale Fire Capital, se s největší pravděpodobností stane novým majitelem karlovarského hokejového klubu HC Energie. Zásadní pro jeho rozhodnutí bude ovšem přístup města, které se má stát v klubu čtyřicetiprocentním partnerem. O tom, zda radnice majetkově vstoupí do HC Energie, budou už příští úterý jednat zastupitelé. Transakce se začala připravovat už v červnu letošního roku, kdy stávající majitel klubu Karel Holoubek oznámil, že hodlá ukončit svou téměř třicetiletou hokejovou anabázi. „Říkal jsem si, že by bylo dobré posunout hokej dál a najít nového investora,“ řekl Karel Holoubek na čtvrteční tiskové konferenci. I když jednal o možnosti prodeje licence, jeho prioritou bylo, aby hokej zůstal v Karlových Varech.

V té době se do hry zapojil karlovarský rodák, podnikatel Daniel Tobolka. „Ke klubu mám vztah jako prostý fanoušek. Bylo mi jasné, že potřebuje silného investora. Začal jsem proto žhavit telefony. Dušan Šenkypl byl mou první a jedinou volbou,“ popsal začátek jednání o změně vlastnické struktury karlovarské HC Energie Tobolka, který sám bude minoritním investorem celého projektu. Dotáhnout jej do současné podoby trvalo pouhé dva měsíce.

Věnovat se výchově mladých

Majoritní investor, třebíčský rodák Dušan Šenkypl, nebere vstup do HC Energie jako podnikatelský záměr. Je to spíš filantropický projekt,“ naznačil potencionální nový vlastník klubu. Rozhodnutí města je pro něj ovšem zásadní. „Nejde jen o finanční podporu, ale i o společné cíle. Jedním z nich je například výchova nových mladých hokejistů,“ zdůraznil Dušan Šenkypl.

Roční příspěvek města karlovarskému hokeji činí přibližně 25 milionů korun. Součástí chystané transakce je i jednorázová desetimilionová platba na provoz klubu. „Je to vklad mimo základní kapitál,“ vysvětlila primátorka Andrea Pfeffer Ferklová. Samotný čtyřicetiprocentní podíl v něm by město přišel na jednu korunu.

Součástí dohod s novým majitelem je pak podle ní i společenská smlouva, podle které by se město více na financování klubu podílet nebude. „Pětadvacetimilionový příspěvek, který jde z velké části na mládežnický hokej, ovšem chceme zachovat,“ podotkla primátorka. Nový majitel nechce v případě, že zastupitelé dají celému projektu zelenou, dělat v klubu zásadní změny. Sezona podle něj bude pokračovat tak, jak je nastartovaná. I se sponzory. Jedním ze zásadních přitom zůstává Karel Holoubek. „Podepisuji s klubem dlouhodobé smlouvy. Chci být i nadále významným podporovatelem karlovarského hokeje,“ doplnil Karel Holubek.

Z historie hokeje

Zásadní změna v karlovarském hokeji přichází v roce, kdy si tento sport ve městě připomíná devadesáté výročí. Zásadních dat v historii klubu bylo ale víc. V roce 1952 začal karlovarský klub hrát nejvyšší hokejovou soutěž. Do ní se opět dostal v roce 1997 po vítězství v 1. lize. Rok 2002 přinesl změnu názvu na současný HC Energie. Nejzářivější byla léta 2008 a 2009, kdy tým v nejvyšší soutěži nejdříve skončil druhý, aby se v další sezoně stal extraligovým mistrem. Tituly se ale mohou pochlubit i junioři (2008) a dorostenci (2013).

Zdroj: Mladá fronta DNES
Autor: Petr Kozohorský 

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum