Centrum MHD bude konečně bezbariérové

1. 4. 2021 | Z Karlových Varů

Sedm měsíců práce a přibližně třicet milionů investovaných korun. Tak bude v kostce vypadat rekonstrukce dopravního uzlu autobusů MHD u karlovarské Městské tržnice. Staronová podoba centrální autobusové zastávky pak bude díky bezbariérovosti výrazně vstřícnější vůči hendikepovaným. Podle náměstka karlovarské primátorky Tomáše Trtka začnou práce v květnu. Přinesou s sebou řadu omezení. „Bude to komplexní akce, která se dotkne i ulic Varšavská a Horova,“ uvedl náměstek.
Vizuálně i koncepčně podle něj zůstane prostranství před Městskou tržnicí prakticky stejné. „Ale například nástupní ostrůvky budou upravené tak, aby vyhovovaly potřebám hendikepovaných či nevidomých,“ naznačil Trtek. Právě centrální autobusová zastávka už dlouhodobě postrádá bezproblémový bezbariérový vstup na ostrůvky.

Podle plánů se ovšem změní například i umístění přechodů pro pěší ve Varšavské ulici. Město na jejich nových místech spolupracovalo s policisty tak, aby přechody zajišťovaly maximální bezpečnost chodců. Budou tak podle náměstka na krajích autobusového terminálu. Projekt rovněž počítá s drobnými parkovými úpravami mezi terminálem a objektem Městské tržnice. Ty budou mít na starosti pracovníci Správy lázeňských parků.
Plán předpokládá, že v některých místech bude stačit odstranit svrchní vrstvu asfaltu a nahradit ji novým povrchem, jinde ovšem půjdou stavbaři takříkajíc na kufr, tedy odstraní veškeré vrstvy komunikace. „To se týká například silnic u samotných nástupních ostrůvků, které trpí provozem těžkých autobusů,“ vysvětlil Trtek.

Záměry ovšem mohou ovlivnit sondy do povrchu komunikací, které mohou odhalit nutnost jít do větších hloubek i v místech, kde to původní záměr nepředpokládal. Předpokládané náklady na modernizaci dopravního uzlu jsou 30 milionů korun bez daně. „Tuto částku budeme zčásti financovat z rozpočtu města, částečně pak z dobíhajícího Integrovaného plánu rozvoje území,“ řekl náměstek. Město na realizaci projektu dalo stavbařům sedm měsíců. Práce by tak měly skončit s letošním rokem. Neobejdou se bez omezení v dopravě. „Omezení jsou nasnadě,“ potvrdil Trtek.

Zdroj: 5plus2

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum