Adrenalin a přírodu. To všechno nabídne první bio ferrata v Česku

27. 4. 2013 | Z okolí Karlových Varů

Adrenalinové zážitky a současné poznávání některých druhů rostlin, což bude v Česku dosud nevídaná kombinace, nabídne nová via ferrata v botanické zahradě poblíž bečovského zámku. Její první část vznikne ještě letos a trasa vedená po skalním masivu bude dlouhá kolem tří set metrů. Deník o tom informoval iniciátor projektu Jiří Šindelář z Českého svazu ochránců přírody Berkut.

Via ferrata, ve volném překladu zajištěná cesta, je vybavena jistícími lany a dalšími umělými pomůckami, které umožňují výstupy v těžkém horském terénu. Alpinisté za nimi vyjíždějí především do italských Dolomit nebo rakouských Alp. „Naše ferrata bude patřit spíše k lehčím, aby se na ni mohli vypravit i začátečníci. Ale i tady se nějaké náročnější úseky najdou. Navíc půjde o bio ferratu,která v tuzemsku zatím není," uvedl Šindelář.

Poznamenal, že význam bečovské ferraty nebude spočívat ani tak v adrenalinovém zážitku, i když ani o ten nebude nikdo ochuzen. Zajištěná naučná stezka ukáže odvážlivcům, kteří se na ni vypraví, faunu a flóru vyskytující se na skalách a v jejich spárách a štěrbinách. „Kromě významu přírodovědného bude sloužit trasa i k nácviku pohybu ve vysokohorském prostředí. „Cílem je autentický zážitek a pozorování," řekl Šindelář.

Příprava projektu začala už v roce 2009, podstatné bylo podle Šindeláře sehnat peníze. Celkové náklady na celou trasu se pohybují kolem 567.000 korun. Dosud se povedlo sehnat zhruba polovinu částky, například Karlovarský kraj poskytl 75.000 korun formou grantu. „Peníze, které máme, stačí na první etapu. Na druhou, jejíž součástí bude i Tibetský most, dále sháníme," poznamenal Šindelář.

Projekt podporuje i město Bečov, Svazek obcí Slavkovský les a Místní akční skupina Náš region. Projekt bio ferraty zpracovala společnost Strix Chomutov, která by měla trasu postavit.

„Půjde o profesionální záležitost s velkým důrazem na bezpečnost návštěvníků. Vstup na zajištěnou cestu bude možný pouze s odpovídajícím vybavením. Kdo nebude mít své, tomu ho půjčíme," dodal Šindelář.

Podotkl, že v jednom přírodním parku ve Francii obdobnou ferratu mají a je o ni velký zájem. „Navíc je pro park ekonomickým přínosem a do značné míry pokrývá náklady na jeho provoz," dodal.

Zdroj: Karlovarský deník, autor: Vladimír Meluzín

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum