Železnatý pramen

16. karlovarský minerální pramen

Z technických důvodů pramen do odvolání uzavřen.

Místo vývěru: kolonáda Železnatého pramene
Poloha: ve svahu nad pravým břehem říčky Teplá v severní části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1852
Teplota: 11,9 °C
Vydatnost: 1,8 l/min
Obsah CO2: 1600 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K vývěru pramene v kolonádě Železnatého pramene dojdete z lázeňského centra města od Vřídla podél proudu říčky Teplá kolem hotelu Thermal. Na konci Nábřeží Jana Palacha odbočíte a vystoupáte stezkou svahem směrem ke kolonádě. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám necelou půl hodinu.

Přístup č. 2: Druhou variantou je z centra lázní z Divadelního náměstí autobusem MHD č. 2 do zastávky Tržnice. Odtud se vydáte asi 350 metrů Varšavskou ulicí přes most nad říčkou Teplou a dále Bezručovou ulicí až ke kolonádě.

Již v minulosti zbarvovaly zdejší stráň usazeniny okrové barvy díky vysokému obsahu železa. Železnatý pramen byl poprvé jímán roku 1852. Od roku 1856 se začal pramen na doporučení lékaře Rudolfa Mannla užívat k pitné kúře a v jeho sousedství byly zřízeny tzv. Železité lázně, ve kterých sloužila jeho voda rovněž ke koupelím.

Ve dvacátých letech 20. století byl nad pramenem vystavěn nový pavilón v podobě malé sloupové haly, nazývaný kolonáda Železnatého pramene. Vývěr pramene s teplotou 11,9˚ C je nejstudenějším karlovarským minerálním pramenem a díky vysokému obsahu železa a arzénu se výrazně liší od ostatních lázeňských pramenů. Přesto dosud stojí stranou zájmu návštěvníků města Karlovy Vary.

Poloha

Mapa hotelu

Železnatý pramen


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum