Pramen Svoboda

11. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: altán pramene Svoboda
Poloha: u Lázní III na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: počátek 60. let 19. století
Teplota: 61,7 °C
Vydatnost: 5 l/min
Obsah CO2: 550 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K altánu pramene Svoboda dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády až k před Lázně III. Vývěr pramene se nachází přímo v dřevěném altánu. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 600 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží kolem Lázní III přímo k altánu.

Pramen byl objeven při hloubení základů nového lázeňského domu, Lázní III, na počátku šedesátých let 19. století. Termální voda byla zachycena pramenním zvonem a vyvedena do prostoru mezi novou lázeňskou budovou a tehdejším špitálem sv. Bernarda pod Bernardovou skálou. V blízkosti tohoto pramene vyvěral tehdy ještě dnes již zaniklý Špitálský pramen.
V roce 1865 byl nad vývěrem pramene postaven zdobný osmiboký dřevěný altán. Pramen se původně nazýval Lázeňský, do roku 1918 nesl jméno císaře Františka Josefa I. a v roce 1946 dostal dnešní název pramen Svoboda.

Poloha

Mapa hotelu

Pramen Svoboda


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum