Sadový pramen

12. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Vojenský lázeňský ústav
Poloha: na levém břehu říčky Teplé v lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1852
Teplota: 39,1 °C
Vydatnost: 1,5 l/min
Obsah CO2: 750 mg/l
Přístupnost: přístupný v návštěvních hodinách denně od 6:00 do 18:30 hod.

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K vývěru Sadového pramene v suterénu Vojenského lázeňského ústavu dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády až k Sadové kolonádě ve Dvořákových sadech. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 800 metrů a zabere Vám zhruba čtvrt hodiny.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 150 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít zpět k Sadové kolonádě ve Dvořákových sadech, odkud sestoupáte k pramenní váze v suterénu Vojenského lázeňského ústavu.

Pramen byl objeven v roce 1852 při hloubení základů Vojenského lázeňského ústavu. Původně byl pramen označován jako Císařský a spolu s Hochbergerovým pramenem byl užíván k léčebné pitné kúře pacientů Vojenského lázeňského ústavu. Dodnes je pramen u návštěvníků města velice oblíben pro vysoký obsah rozpuštěného oxidu uhličitého, a tudíž příjemně nakyslou chuť.

Hlavní vývěr pramene je jímám na nádvoří Vojenského lázeňského ústavu, odkud je pro pohodlí pacientů přiváděn i na úroveň vstupní haly. Pro veřejnost byla část pramene svedena do suterénu objektu. Přístup k pramenní váze je veden od Sadové kolonády ve Dvořákových sadech.

Poloha

Mapa hotelu

Sadový pramen


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum