Zámecká věž

Gotická třípatrová hranolová věž

Typ objektu: gotická třípatrová hranolová věž
Poloha: na skále nad Tržištěm v historickém centru Karlových Varů
GPS: 50°13'25.409"N, 12°52'59.427"E
Období výstavby: kolem roku 1358
Období přestavby: 1608 a 1766
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: poloviny 14. století
Přístupnost: přístupná v otevíracích hodinách provozů

Přístup k objektu

Přístup č. 1: K Zámecké věži dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště, odkud vystoupáte na Zámecký vrch k objektu. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Tržiště až k Zámecké věži.

Expozice UNESCO

Aktuálně na Zámecké věži probíhá Expozice UNESCO. Výstava představuje 11 Slavných lázeňských měst Evropy ze 7 zemí, která byla v červenci 2021 společně zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Detail výstavy >>>

Historie objektu

Zámecká věž na skále nad Tržištěm v historickém centru města je posledním pozůstatkem malého gotického hrádku, který nechal vystavět císař Karel IV. patrně již v době kolem roku 1358. Během velkého požáru města v roce 1604 bývalý hrad vyhořel a změnil se ve zříceniny. Roku 1608 byla velká věž upravena na městskou hlásku.

V roce 1766 byla věž po dalším požáru doplněna arkádovým ochozem, ze kterého byli slavnostně vítáni fanfárami významní hosté lázeňského města. Později se odtud každoročně slavnostně zahajovala lázeňská sezóna. V roce 1911 byl ke skále pod Zámeckou věží přistavěn mohutný výtah podle projektu Friedricha Ohmanna, autora secesní Zámecké kolonády. 

Podrobné informace o historii Zámecké věže

Kontakt

Zámecký vrch 6a
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Zámecká věž
Zámecký vrch 6a
Karlovy Vary


Zámecká věž
Celoročně
1. 1. do 31. 12.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum