Z letiště se opět létá do světa

24. 6. 2022 | Z Karlových Varů, Zajímavé akce

Letos turecká Antalya, příští rok i řecký ostrov Kréta a zřejmě další, zatím nespecifikovaná destinace. Takové jsou plány charterových letů z karlovarského mezinárodního letiště, které vypravuje cestovní kancelář Čedok. A kraj už spřádá plány na zřízení pravidelné linky do Karlových Varů.

Potenciál má Tel Aviv,“ naznačil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek s tím, že spoj by mohl létat už od příští sezony, pokud dopadnou dobře jednání s izraelskými tour operátory. Už ale sám fakt, že z Karlových Varů začaly létat charterové lety do turecké turistické destinace, vnímá pozitivně. „Lidem z regionu ubude martyrium přesunu na jiná letiště,“ řekl hejtman.

I proto se kraj rozhodl podpořit každý let v letošní sezoně částkou 100 tisíc korun. Chartery budou z Karlových Varů létat každý týden ve středu až do konce září. Zda bude tato podpora pokračovat i v příštím roce, nechtěl hejtman zatím předjímat, ale nevylučuje ji. „Bude to předmětem sestavování rozpočtu pro příští rok, záležet bude i na jednáních s Čedokem,“ naznačil Kulhánek. „Plány sestavujeme bez ohledu na případnou podporu,“ řekl k tomu Tomáš Kosař, finanční ředitel Čedoku.

Start charterových letů z Karlových Varů si ale pochvaluje. Už ten první, který z krajského města vzlétl kvůli problémům na řízení letového provozu s dvouhodinovým zpožděním, byl obsazený do posledního místa. Na palubu Boeingu 737 se tak nalodilo 189 cestujících. „Zájem o cestování v Karlovarském kraji je,“ řekl Kosař. A nejen tam. Mezi cestujícími byli i lidé z Plzeňska či Chomutovska. „Jsme přesvědčeni, že to bude úspěšný projekt,“ řekl za cestovní kancelář její finanční ředitel.

Zisk se letos nečeká

Karlovarské letiště se vrací do běžného provozu po dvouleté covidové pauze. Jeho jednatelka Alice Justina Undus doufá, že v příštím roce k charterovým letům přibude i pravidelná linka. Velká letadla jsou totiž z ekonomického hlediska pro provoz letiště výhodnější. „Ani letos se ale nedá očekávat zázračný hospodářský výsledek,“ posteskla si. Společnost počítá se ztrátou 26 milionů korun. Do hospodaření letiště jsou přitom započítané i aktuální charterové lety. „Velkou otázkou je, jak se do hospodaření odrazí inflace a stále vzrůstající ceny energií. S tím jsme nepočítali,“ doplnila jednatelka.

O budoucnosti letiště se nyní jedná na nejvyšší úrovni. „Jednáme s ministerstvem financí o možnosti majetkového vstupu pražského letiště Václava Havla. Ten musí být ve shodě s ministerstvem financí,“ naznačil krajský zastupitel Jan Bureš. Karlovarskému letišti by podle něj také výrazně pomohlo, kdyby ho stát zařadil do své strategické infrastruktury. Jasnější obrysy pak podle Bureše začíná dostávat i projekt na rozšíření a prodloužení přistávací a vzletové dráhy. „Letos kraj vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele projektové dokumentace,“ dodal Bureš.

Autor | zdroj:  PETR KOZOHORSKÝ | 5plus2 

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum