Socha sv. Jana Nepomuckého

Barokní pískovcová socha

Poloha: u mostu nedaleko Lázní V v severní části centra Karlových Varů
GPS: 50°13'49.672"N, 12°52'23.715"E
Období výstavby: 1728
Architekt: neznámý autor
Oficiální zpřístupnění: 1728
Přístupnost: volně přístupná

Přístup k plastice

Přístup č. 1: K soše dojdete z lázeňského centra města od Vřídla podél proudu říčky Teplá kolem hotelu Thermal. Na konci Nábřeží Jana Palacha odbočíte zpět přes Školní lávku a jste na místě. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám necelou půl hodinu.

Přístup č. 2: Druhou variantou je z centra lázní z Divadelního náměstí autobusem MHD č. 2 do zastávky Tržnice. Odtud se vydáte asi 300 metrů Varšavskou ulicí a dále po Nábřeží osvobození až k plastice.

Historie objektu

Barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1728 od neznámého autora původně zdobila střed Jánského mostu přes říčku Teplou před Vřídelní kolonádou. Plastika byla darem donátorky hraběnky Marie Markéty Valdštejnové, rozené Černínové, lázeňskému městu. V roce 1844 byla socha kvůli přestavbě Jánského mostu přenesena do blízkosti Františkova mostu pod Jánskou skálou, která se tyčila v místech dnešní budovy hlavní pošty v severní části města. Nakonec byla socha roku 1902 z důvodu výstavby nové budovy pošty opět přestěhována a osazena na dnešním místě v aleji u lávky proti Alžbětiným lázním na levém nábřeží říčky Teplé.

Pískovcová figurální plastika však dnes díky své poloze stojí stranou hlavních turistických tras a zájmu návštěvníků města. Památku můžete navštívit během prohlídky Alžbětiných lázní, neboli Lázní V, a přilehlých Smetanových sadů.

Podrobné informace o historii soše sv. Jana Nepomuckého

Poloha

Mapa hotelu

Socha sv. Jana Nepomuckého


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum