Socha Karla IV.

pískovcová socha na vysokém podstavci

Poloha: v Sadech Karla IV. v lázeňském centru Karlových Varů
Období vzniku: 1955
Autor: Otakar Švec
Odhalení: květen 1955
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města od Vřídla dojdete k pomníku podél toku říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp až do parku před Císařskými lázněmi. Krátká rovinatá trasa historickou částí města měří asi 500 metrů a zabere Vám necelých 10 minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na zastávku „Lázně I“ u Císařských lázní. Autobusová zastávka se nachází přímo v sousedství pomníku. Na stejnou zastávku zajíždí rovněž zvláštní kyvadlová linka MHD č. 20 od odstavného parkoviště KOME, která je v provozu denně od 9 do 17 hodin.

Historie objektu

Pomník zakladatele lázeňského města, českého krále a císaře římského Karla IV. z roku 1955 od pražského akademického sochaře Otakara Švece stojí v Sadech Karla IV. před Císařskými lázněmi v lázeňském centru Karlových Varů. Otakar Švec, žák Josefa Myslbeka, byl mimo jiné autorem monumentálního Stalinova pomníku na pražské Letné. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo v květnu roku 1955.

Pískovcová figurální plastika představuje panovníka s korunou na hlavě, který drží žezlo model domu. Socha je umístěna na vrcholu vysokého stupňovitého podstavce, zdobeného reliéfním znakem města Karlovy Vary. Pomník, původně zamýšlený jako ústřední plastika Karlových Varů, dnes zůstává trochu pozapomenut stranou zájmu návštěvníků města.

Podrobné informace o historii pomníku Karla IV

Poloha

Mapa hotelu

Socha Karla IV.


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum