Socha sv. Bernarda

Barokní pískovcová socha

Poloha: na Bernardově skále nad Mlýnskou kolonádou uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
GPS: 50°13'33.178"N, 12°52'51.591"E
Období výstavby: 1706
Architekt: neznámý autor
Oficiální zpřístupnění: 1706
Přístupnost: nepřístupná

Přístup k plastice

Přístup č. 1: K soše na Bernardově skále dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplá kolem Mlýnské kolonády až před Lázně III. Kolem altánu pramene Svoboda vystoupáte po schodech na vrchol skály, kdy spatříte plastiku. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 600 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží kolem Lázní III přímo pod Bernardovu skálu.

Historie objektu

Barokní socha sv. Bernarda z Clairvaux od neznámého autora z roku 1706 byla postavena na Bernardově skále, sahajícím původně až do koryta říčky Teplé. Z důvodu prodloužení Mlýnské kolonády v roce 1891 byla část ostrohu odlámána a byla plastika světce přenesena na zbylou část skály pod terasou se sloupem vévodů cambridgeských.

Figurální pískovcová plastika představuje prostovlasého světce v řádovém rouchu s charakteristickými atributy. Světec nese na levém rameni velký kříž obtočený trnovou korunou.

Plastika je však v současné době nepřístupná a je možno si ji prohlédnout pouze z povzdálí. Návštěvu sochy můžete spojit s prohlídkou Skalníkových sadů a sloupu vévodů cambridgeských, který se nachází na terase přímo nad plastikou.

Podrobné informace o historii soše sv. Bernarda

Poloha

Mapa hotelu

Socha sv. Bernarda


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum