Pramen knížete Václava

8. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Mlýnská kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1784
Teplota: 65,4 °C a 58,6 °C
Vydatnost: 4 l/min a 2 l/min
Obsah CO2: 500 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Mlýnské kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Tržiště a dále Lázeňskou ulicí kolem Tržní kolonády po levém břehu říčky Teplá. Vývěr pramene se nachází v přímo promenádní hale kolonády. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 500 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží přímo k Mlýnské kolonádě.

Pramen se prvně objevil v roce 1784, kdy vyvěral přímo zpod Bernardovy skály, sahající tehdy až do koryta říčky Teplé. Pramen byl podle skalního ostrohu nazván Bernardův pramen. Pramen býval původně daleko vydatnější, pro mohutnost svého výstřiku, přesahujícího 4 m, byl přirovnáván k Vřídlu. Z vody pramene se dříve vyráběla karlovarská léčivá sůl.

V letech 1870-1871 byla nad pramenem vystavěna Zítkova kamenná Mlýnská kolonáda a vývěr pramene byl sveden do dvou pramenních váz, které byly původně zachycovány odděleně. První vývěr pramene o teplotě 65,6 °C a vydatnosti 4 l/min je vyveden přímo v promenádní hale Zítkovi kolonády. Druhá pramenní váza je umístěna na přemostění říčky Teplé v prostoru před kolonádou, kde teplota vývěru dosahuje 64,3 °C a vydatnosti pouze 2 l/min.

Poloha

Mapa hotelu

Pramen knížete Václava


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum