Románský kostel sv. Linharta

Pozdně románský jednolodní kostelík

Poloha: v lázeňských lesích jihozápadně od centra Karlových Varů
Období výstavby: kolem roku 1200
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: kolem roku 1200
Přístupnost: volně přístupný

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: K ruinám kostela se můžete vydat přibližně 4 kilometru dlouhou procházkou malebnými lázeňskými lesy přímo z centra Karlových Varů. Od Vřídla vystoupáte ulicí na Zámecký vrch až na rozcestí u Kaple sv. Anny, odkud budete pokračovat po Sovově stezce.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet na konečnou zastávku autobusu MHD č. 6 v Doubí a po modré turistické trase vystoupat 2,5 kilometry kolem bývalé kavárny Svatý Linhart a dále Sovou stezkou až ke kapli. Na Linhartu se nachází rovněž parkoviště pro osobní automobily.

Historie objektu

Nejstarší církevní stavbou na území lázeňského města je původně opevněný pozdně románský kostel sv. Linharta patrně z doby již kolem roku 1200. Kostel se hřbitovem stojící na malém skalnatém návrší nad dnes již zcela zaniklou středověkou vsí Obora (Thiergarten) na území loketské královské lovecké obory se poprvé připomíná již v roce 1246. Zánik kostela pak souvisí se založením Karlových Varů, postupným vylidněním vsi a ztrátou významu celého místa na konci 15. století. Kostel byl poté ponechán svému osudu a postupně chátral.

V postupně obnovovaných karlovarských lázeňských lesích se od 18. století staly ruiny kostela oblíbeným výletním místem lázeňských hostů a středem pozornosti badatelů. V letech 1989-1992 provedlo Karlovarské muzeum archeologický průzkum kostela zaniklého kostela a následně bylo v letech 1998-1999 vykopané zdivo bývalého kostela zakonzervováno, upraven okolní terén a objekt zpřístupněn veřejnosti.

Podrobné informace o historii románského kostela sv. Linharta

Poloha

Mapa hotelu

Románský kostel sv. Linharta


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum