Kaplička u Obrazu

Pseudogotická výklenková kaplička

Poloha: rozcestí U obrazu v lázeňských lesích západně od centra Karlových Varů
Období výstavby: 1900
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 24. července 1900
Přístupnost: volně přístupná

Přístup ke kapličce

Přístup č. 1: Ke kapličce se můžete vydat 3,4 kilometru dlouhou procházkou po cestě Přátelství malebnými lázeňskými lesy přímo z centra Karlových Varů po modré turistické trase od GH Pupp přes Rozhlednu Diana. Výlet si můžete zkrátit využitím lanové dráhy na Dianu.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet na konečnou zastávku autobusu MHD č. 6 v Doubí a po modré turistické trase vystoupat asi 2 kilometry k bývalé kavárně Svatý Linhart a dále zhruba 1 km po cestě Přátelství až ke kapličce. Na Linhartu se nachází rovněž parkoviště pro osobní automobily.

Historie objektu:

Již v roce 1716 zavěsil karlovarský lesník Benjamin Muckl na strom na významném rozcestí lesních cest v lázeňských lesích obraz Panny Marie. Místu se poté začalo říkat „U obrazu" a další generace lesníků a návštěvníků lázeňských lesů poté zákoutí udržovala. Roku 1894 nechala karlovarská městská rada poblíž svatého obrázku postavit bohatě zdobený výletní altán. V roce 1895 již několik let odumřelý strom, na kterém obrázek visel, silně poškodila velká bouře.
Provizorně upravené torzo stromu se stříškou poté v roce 1900 nahradila pseudogotická výklenková kaplička v podobě oltáře z bílého mramoru, kterou nechala vystavět rodina zemřelého lázeňského hosta, vídeňského průmyslníka Nicolause Dumby. Ve výklenku kapličky byl umístěn obraz Panny Marie s Vřídlem od vídeňského secesního malíře a sochaře Franze Matsche. Slavnostní vysvěcení kapličky proběhlo dne 24. července 1900. Rozcestí „U obrazu" je dodnes velmi oblíbenou zastávkou lázeňských hostů během vycházek do karlovarských lesů.

Podrobné informace o historii kapličky u Obrazu

Poloha

Mapa hotelu

Kaplička u Obrazu


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum