Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

Byzantující jednolodní kostel

Poloha: v ulici Krále Jiřího ve čtvrti Westend nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 1893 až 1898
Architekt: Gustav Wiedermann
Oficiální zpřístupnění: 1898
Přístupnost: přístupný v návštěvních otevíracích hodinách

Nádherně zdobený byzantující pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend v letech 1893 - 1898 podle plánů architekta Gustava Wiedermanna z Františkových Lázní. Vzorem stavby se stal byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy. Pravoslavný chrám s bohatou výzdobou je přístupný v návštěvních otevíracích hodinách denně od 9:00 do 18:00.

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: K církevní stavbě ve vilové čtvrti Westend vede bezpočet možných tras. Nejkratší cestou vystoupáte ke kostelu z lázeňského centra města od Vřídla procházkou dlouhou asi 900 metrů ulicí Zámecký vrch kolem anglikánského kostela sv. Lukáše a dále ulicí Petra Velikého. U rybníčku Malé Versailles odbočíte vpravo do ulice Krále Jiřího a po několika metrech stojíte před pravoslavným chrámem.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 4 na zastávku „Krále Jiřího" a odtud sejít pouze kousek ulicí Petra Velikého přímo ke kostelu.

Historie objektu

Byzantující pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla byl vystavěn v letech 1893 - 1898 podle plánů architekta Gustava Wiedermanna z Františkových Lázní v tehdy vznikající výstavní vilové čtvrti Westend na západním okraji města. Vzorem stavby byl byzantsko-staroruský chrám v Ostankinu nedaleko Moskvy. Potřebné finance na stavbu kostela byly získány díky sbírce mezi zámožnou srbskou a ruskou lázeňskou klientelou a šlechtou. Nový kostel tak nahradil patrně již nevyhovující původní pravoslavnou modlitebnu v Mariánskolázeňské ulici.
Bohatě zdobený byzantující pravoslavný chrám na půdorysu řeckého kříže je završen pěti pozlacenými kupolemi. Stěny kostela doplňuje bohatá ornamentální sochařská a figurální malířská výzdoba. Vnitřní zařízení kostela tvoří bohatý majolikový dřevěný ikonostas s olejovými ikonami světců od malíře Tjurina, vyrobený původně v Kuzněcovu pro Světovou výstavu v Paříži v roce 1900. U schodiště proti Sadové ulici je umístěn bronzový reliéf Petra I. od sochaře M. Hillera. Kostel je přístupný v návštěvních otevíracích hodinách denně od 9:00 do 18:00.

Podrobné informace o historii pravoslavného kostela sv. Petra a Pavla

Poloha

Mapa hotelu

Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum