Kaple Panny Marie

Pseudogotická kaple

Poloha: ve svahu za Grandhotelem Pupp nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 1700
Období přestavby: 1885 až 1886
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 1700
Přístupnost: nepřístupná

Přístup ke kapli

Přístup č. 1: Ke kapli můžete dojít z lázeňského centra města od Vřídla po levém břehu říčky Teplé po Staré louce a dále po modré turistické trase vystoupat Mariánskou ulicí kolem dolní stanice lanové dráhy Diana do svahu za Grandhotelem Pupp až ke kapli. Procházka měří asi 600 metrů a zabere Vám necelých 10 minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je vyjet lanovou dráhou do horní stanice u rozhledny Diana a odtud sestoupit krásnou klikatící se lesní pěšinou po modré turistické trase ke kapli a dále zpět do centra města.

Historie objektu

Původní barokní kaple Panny Marie Bolestné byla zřízena v roce 1700 hrabětem ze Sternbergu a jeho chotí za pobytu v lázních ve svahu za bývalým Saským sálem, dnešním Grandhotelem Pupp. Kaple se hned od svého vzniku dočkala velkého zájmu lázeňských hostů. Na své kresbě ji dokonce zachytil roku 1808 slavný německý spisovatel Johann Wolfgang von Goethe. Již v polovině 18. století se proto uvažovalo o přestavbě a rozšíření této církevní stavby.
Kaple byla nakonec zcela pseudogoticky přestavěna v letech 1885 - 1886. Po druhé světové válce však upadla kaple v zapomnění a postupně chátrala. V roce 1991 proto prošla kaple celkovou rekonstrukcí. Nádherná romantická architektura pseudogotické kaple s dvouramenným přístupovým schodištěm, skrytá mimo hlavní vycházkové trasy, čeká na své znovuobjevení lázeňskými hosty.

Podrobné informace o historii kaple Panny Marie

Poloha

Mapa hotelu

Kaple Panny Marie


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum