Kaple sv. Anny (Schwarzova kaple)

Pozdně barokní kaple

Poloha: na Zámeckém vrchu nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 18. století
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 18. století
Přístupnost: nepřístupná

Přístup ke kapli

Přístup č. 1: K církevní stavbě ve vilové čtvrti Westend vede bezpočet možných tras. Nejkratší cestou vystoupáte ke kostelu od Vřídla v lázeňském centru města asi 550 metrů ulicí Zámecký vrch kolem anglikánského kostela sv. Lukáše až na rozcestí se Sovou stezkou.   

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 4 na zastávku „U Jezírka“ v sousedství Malého Versailles a odtud příjemnou procházkou v délce 350 metrů dojít ulicí Petra Velikého přímo ke kapli.

Historie objektu

Pozdně barokní kapli nechal na své náklady vystavět karlovarský občan Kašpar Schwarz pravděpodobně již v 18. století na významném rozcestí na nejvyšším místě Zámeckého vrchu. Schwarzova kaple se často objevuje na kresbách slavného německého spisovatele Johanna Wolfganga von Goetha. Ve druhé polovině 19. století byl v sousedství kaple vystavěn nový anglikánský kostel sv. Lukáše a začala vznikat výstavní vilová čtvrť Westend. Kaple tak ztratila svou dominantní pozici a začala pomalu zapadat v zapomnění.

Po poslední rekonstrukci v roce 2007 byla kaple dne 18. října 2007 nově zasvěcena sv. Anně. V interiéru této drobné sakrální stavby s krásnou barokní architekturou si můžete prohlédnout sošku sv. Anny s Pannou Marií. Krásně opravená kaple situovaná na začátku Sovovy stezky se dnes stává jedním z častých výchozích bodů k vycházkám do lázeňských lesů.

Poloha

Mapa hotelu

Kaple sv. Anny (Schwarzova kaple)


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum