Mlýnský pramen

6. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Mlýnská kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 16. století
Teplota: 57,8 °C
Vydatnost: 4,5 l/min
Obsah CO2: 600 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Mlýnské kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Tržiště a dále Lázeňskou ulicí kolem Tržní kolonády po levém břehu říčky Teplá. Vývěr pramene se nachází v přímo promenádní hale kolonády. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 500 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží přímo k Mlýnské kolonádě.

Mlýnský pramen, známý již od 16. století, patří mezi nejstarší zachytávané karlovarské termální prameny. Název dostal vývěr pramene podle nedalekého mlýna na říčce Teplé, který zde stával až do konce 18. století. V roce 1705 byl mezi prvními doporučovanými prameny k pitným kúrám. Od roku 1711 byl pramen jímán v útrobách nové barokní budovy Mlýnských lázní. Minerální voda byla tehdy užívána především k léčebným koupelím.

V roce 1827 byla budova Mlýnských lázní během radikální úpravy Mlýnského nábřeží a prodloužení kolonády Nového pramene stržena a na jejím místě postaven nový pavilon Mlýnského pramene, nahrazený v letech 1871-1881 Zítkovou kamennou Mlýnskou kolonádou. Voda Mlýnského pramene byla později plněna do lahví a rozesílána do celého světa.

Poloha

Mapa hotelu

Mlýnský pramen


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum