Skalní pramen

10. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Mlýnská kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1845
Teplota: 44,9 °C
Vydatnost: 2,2 l/min
Obsah CO2: 650 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Mlýnské kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Tržiště a dále Lázeňskou ulicí kolem Tržní kolonády po levém břehu říčky Teplá. Vývěr pramene se nachází v prodloužení kamenné promenádní haly pod Bernardovou skálou. Krátká procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 500 metrů a zabere Vám zhruba deset minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 1 nebo MHD č. 4 na konečnou zastávku „Lázně III" a odtud zhruba 200 metrů přes Lázeňský most přes říčku Teplá dojít po Mlýnském nábřeží přímo ke kolonádě.

Skalní pramen původně vyvěral přímo v korytě říčky Teplé. Tůň pod Bernardovou skálou se tehdy nazývala Koňské lázně, protože se zde v minulosti plavili koně. Pramen byl poprvé jímán v roce 1845 po odlámání části skalního masivu. Nad vývěrem pramene byly tehdy postaveny jednoduché dřevěné přístřešky.

V roce 1892 byl v rámci prodloužení Mlýnské kolonády nad Skalním pramenem postaven nový pavilon podle původního projektu vynikajícího českého architekta Josefa Zítka. Skalní pramen je jímán několika až 30 metrů hlubokými vrty z nitra Bernardovy skály.

Poloha

Mapa hotelu

Skalní pramen


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum