Pramen Štěpánka

14. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: altán Aloise Kleina
Poloha: v parku před parkhotelem Richmond na jižním okraji města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1884
Teplota: 14,2 °C
Vydatnost: 2,5 l/min
Obsah CO2: více než 1200 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K altánu Aloise Kleina dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až do parku před Richmondem. Vývěr pramene se nachází přímo v dřevěném altánu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond" u Galerie umění a odtud je to k altánu zhruba 100 metrů směrem do parku.

Již v 18. století byly na pozemku dnešního parku před sanatoriem Richmond známy vývěry vřídelní vody. V roce 1884 zde byl zachycen pramen, jenž byl nazván na počest rakouské arcivévodkyně Štěpánky. Štěpánčin pramen železnaté kyselky se následně stal díky svému složení významnou součástí pitné kúry lázeňských hostů. Na počátku 20. století však vývěr pramene zanikl.

Teprve v roce 1993 byl po několika neúspěšných pokusech realizován nový vrt. V roce 1997 byl nad znovu obnoveným vývěrem pramene Štěpánka postaven osmiboký dřevěný altán Aloise Kleina ve švýcarském stylu. Pramen Štěpánka patří mezi prameny doposud nevyhlášené jako přírodní léčivé zdroje.

Poloha

Mapa hotelu

Pramen Štěpánka


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum