Pramen Karla IV.

2. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: Tržní kolonáda
Poloha: na levém břehu říčky Teplé v historickém centru města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 1769
Teplota: 65,8 °C
Vydatnost: 4,8 l/min
Obsah CO2: 250-450 mg/l
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K Tržní kolonádě dojdete z lázeňského centra města od Vřídla přes Jánský most až na Tržiště. Vývěr pramene se nachází v promenádním prostoru Tržní kolonády. Krátká procházka je dlouhá asi 200 metrů a zabere Vám zhruba pět minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 na konečnou zastávku „Divadelní náměstí" a odtud stejnou trasou přes Jánský most až na Tržiště.

Pramen nazývaný původně „Žrout" vyvěral již od středověku v prostoru historického Tržiště pod Zámeckou věží. Podle pověsti si právě u tohoto pramene léčil své nemocné končetiny císař Karel IV. Samotná legenda o založení Karlových Varů je zachycena na bronzovém reliéfu „Objevení horkých pramenů Karlem IV." od uměleckého kováře Adolfa Zörklera, který je zavěšen přímo nad pramenní vázou.

K lázeňským účelům byl však pramen užíván až do roku 1875, kdy byla odstraněna stará karlovarská radnice. V letech 1882-1883 byla následně nad pramen vystavěna dřevěná Tržní kolonáda ve švýcarském stylu podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera.

Poloha

Mapa hotelu

Pramen Karla IV.


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum