Pramen Dorotka

13. karlovarský minerální pramen

Místo vývěru: pavilon Dorotka
Poloha: ve svahu nad pravým břehem říčky Teplé v jižní části města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 18. století
Vydatnost: 0,5 l/min
Vydatnost CO2: 45 l/min
Přístupnost: nepřístupný

Přístup k prameni

Přístup č. 1: K pavilonu Dorotka dojdete z lázeňského centra města od Vřídla proti proudu říčky Teplé, u Galerie umění odbočíte a vystoupáte několik metrů ulicí U Imperialu. Vývěr pramene se nachází v nepřístupném pavilonu. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,3 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond" u Galerie umění a odtud vystoupáte zhruba 100 metrů ulicí U Imperialu až k pavilonu.

Pramen Dorotka, nazývaný rovněž Dorotčin pramen, nelze řadit ke klasickým karlovarským minerálním pramenům. Jedná se o silný výron suchého oxidu uhličitého doprovázený velmi malým množstvím slabě mineralizované vody. Pramen vyvěrá do kamenného pavilonu Dorotka za bývalými Plynnými a slunečními lázněmi (Lázně VI) nedaleko Parkhotelu Richmond.

Pramen vyvěrá v suterénu pavilonu a využívá se dnes pouze k měření jako součást sítě monitorovacích stanic plynu v západočeském regionu. Pavilon je veřejnosti nepřístupný

Poloha

Mapa hotelu

Pramen Dorotka


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum