Vřídlo

1. karlovarský minerální pramen

S TURISTICKOU KARTOU, POHODLNĚ

Turistická karta Karlovy VARY REGION CARD

Získat

Místo vývěru: Vřídelní kolonáda
Poloha: na pravém břehu říčky Teplé uprostřed města Karlovy Vary
Prvně zachycen: 16. století
Teplota: 73,4 °C
Vydatnost: 2000 l/min
Obsah CO2: 400 mg/l
Přístupnost: přístupný v otevíracích hodinách Vřídelní kolonády

Přístup k prameni

Přístup č. 1: Vřídelní kolonáda stojí přímo v lázeňském centru města nad říčkou Teplou v sousedství Divadelního náměstí.

Přístup č. 2: Od Tržnice zajíždí na Divadelní náměstí v lázeňském centru města autobus MHD č. 2. Od konečné zastávky „Divadelní náměstí" je to ke kolonádě necelých 150 metrů.

Původně stávaly nad vývěrem Vřídla před kostelem sv. Máří Magdalény pouze lehké přístřešky a pavilónky, které mohly být po opakujících se výbuších a překvapivých průvalech termy snadno obnovitelné. Již v roce 1774 byl v sousedství postaven velký barokní Vřídelní sál, který byl odrazem uplatňování léčebných zásad Davida Bechera, jež zdůrazňovaly pití vody přímo u pramene. První jednotné architektonické řešení prostoru kolem vývěru Vřídla přišlo v roce 1826, kdy byla vystavěna první empírová Vřídelní kolonáda.

V letech 1878-1879 byla poté na jejím místě postavena nová litinová Vřídelní kolonáda v podle projektu vídeňských architektů Fellnera a Helmera. Již v roce 1939 byla kolonáda z důvodu koroze rozebrána a na dalších 35 let byla nahrazena dřevěným provizoriem. V roce 1975 byla nad Vřídlem vystavěna moderní prosklená železobetonová Vřídelní kolonáda ve funkcionalistickém slohu.

Gejzír Vřídla, unikátní přírodní úkaz, vydá za minutu průměrně 2000 litrů minerální vody a díky vysokému tlaku vystřikuje až do výšky 12 metrů. Vřídlo je v současnosti jediným pramenem využívaným ke koupelím. Část termální vody slouží k zásobování lázeňských provozů, část vody se používá pro výrobu karlovarské vřídelní soli a pokamenování suvenýrů.

Poloha

Mapa hotelu

Vřídlo


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum