Pomník Bedřicha Smetany

Bronzová socha na žulovém podstavci

Typ památky: bronzová socha na žulovém podstavci
Poloha: v parku u Poštovního dvora v jižní části města Karlovy Vary
GPS: 50°12'58.196"N, 12°53'20.922"E
Období vzniku: 1950
Autor: Josef Wagner
Odhalení: 4. června 1950
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K pomníku Bedřicha Smetany dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až do parku před Poštovním dvorem. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond" u Galerie umění a odtud je to k pomníku zhruba 100 metrů směrem do parku.

Historie objektu

Pomník významného českého hudebního skladatele Bedřicha Smetany z roku 1950 od akademického sochaře Josefa Wagnera stojí v parku u Poštovního dvora v jižní části města. Pomník vznikl na památku prvního českého koncertu v Karlových Varech, který se uskutečnil dne 19. července 1933 v Poštovním dvoře. První snahy o postavení skladatelova pomníku probíhaly již od roku 1934, překazily je však následné válečné události.

Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 4. června 1950 za velké účasti místních obyvatel i lázeňských hostů. Pomník tvoří bronzová sedící postava Bedřicha Smetany v životní velikosti, umístěná na vrcholu hranolového podstavce z leštěné žuly. Nedaleko se nachází v krásném přírodním prostředí rovněž pomník Ludwiga van Beethovena či pomník Friedricha Schillera.

Podrobné informace o historii pomníku Bedřicha Smetany

Poloha

Mapa hotelu

Pomník Bedřicha Smetany


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum