Pomník Friedricha Schillera

monumentální kamenný secesní pomník

Poloha: u Galerie umění v jižní části města Karlovy Vary
Období vzniku: 1909
Autor: Friedrich Ohmann
Odhalení: 10. listopadu 1909
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K pomníku Friedricha Schillera dojdete z lázeňského centra města od Vřídla po pravém břehu proti proudu říčky Teplá kolem Grandhotelu Pupp a dále Goethovou stezkou až ke Galerii umění. Příjemná procházka lázeňským centrem města je dlouhá asi 1,5 kilometru a zabere Vám zhruba půl hodiny.

Přístup č. 2: Druhou možností je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2 nebo MHD č. 7 na zastávku „Richmond“ u Galerie umění a odtud je to k pomníku zhruba 60 metrů.

Historie objektu

Secesní pomník německého klasického básníka a dramatika Friedricha Schillera byl postaven v roce 1909 podle návrhu vídeňského architekta Friedricha Ohmanna, autora kolonády nad Zámeckým pramenem. Autorem vlastního mramorového reliéfu básníka byl karlovarský akademický sochař Max Hiller.

Pomník vznikl z podnětu karlovarského okrašlovacího spolku na paměť spisovatelova pobytu v lázních v roce 1791. Friedrich Schiller právě zde začal pracovat na své Trilogii o Valdštejnovi. Slavnostní odhalení pomníku proběhlo dne 10. listopadu 1909 při příležitosti 150. výročí básníkova narození.

Monumentální kamenný secesní pomník v podobě půlkruhově otevřeného sloupového altánu připomíná antické stavby a svým zasazením do okolní zeleně navozuje atmosféru vzdušného přírodního chrámu. Pomník je zdoben vysekanými názvy a citáty ze Schillerových děl a doplněn kamennými lavičkami.

Podrobné informace o historii pomníku Friedricha Schillera

Poloha

Mapa hotelu

Pomník Friedricha Schillera


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum