Nový web pomůže získat příspěvky na sochu Karla IV.

20. 2. 2020 | Z Karlových Varů

Rotary klub Karlovy Vary spustil webové stránky na podporu umístění nové jezdecké sochy Karla IV. v lázeňském městě, které český král založil. Stránky mají pomoci získat od dárců potřebných osm milionů korun na pořízení sochy podle návrhu Michala Gabriela. Zatím dárci věnovali 700 tisíc korun.

Podle jednoho z iniciátorů nápadu Ivana Thýna stránky jednak informují o celém záměru, ale také navedou případné dárce. Jak dlouho potrvá, než se podaří ve sbírce vybrat dostatečné množství peněz, nechtěl předjímat. Vhodný termín by podle něj byl například při otevření opravených Císařských lázní, před kterými by socha mohla stát. Sady Karla IV. před Císařskými lázněmi nejsou jediným místem, které se zvažuje. V Karlových Varech už byly dvě ankety a jedno profesionální dotazování na reprezentativním vzorku. Z návrhů lidé nejvíce hlasů dali právě sadům Karla IV., za nimi se umístily Smetanovy sady a Divadelní náměstí. Podle ředitele Kanceláře architektury města Petra Kroppa by se ale konečné umístění sochy mělo posoudit z více pohledů. Proto chce uspořádat workshop. Měli by se ho zúčastnit odborníci na architekturu, teoretici umění, zástupci památkové péče, ale i rotariáni a zástupci vedení města, které bude mít také poslední slovo.

Iniciativu za umístění jezdecké sochy Karla IV. v Karlových Varech, která by reprezentovala 21. století, podpořilo město Karlovy Vary i Karlovarský kraj, podepsaly už společné memorandum s Rotary klubem.

Vítězný návrh Michala Gabriela počítá s výrobou sochy z ocelových plátů, připomínajících 3D tisk. Celkově by socha včetně soklu s lamelami, v nichž se z určitého úhlu zobrazí svatováclavská koruna, měla vážit 24 tun a vysoká by měla být téměř pět metrů. Lamely podstavce by mohly sloužit i pro umístění jmen největších dárců.

O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum