Kostel sv. Urbana v Rybářích

Pozdně gotický jednolodní kostelík

Poloha: v parku na skalnatém ostrohu v karlovarské městské části Rybáře
Období výstavby: po roce 1500
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: po roce 1500
Přístupnost: nepřístupný

Přístup ke kostelu:

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města dojdete ke kostelu dlouhou procházkou. Od Vřídla se vydáte podél toku říčky Teplá až k Tržnici, odkud se vydáte přes Chebský most do Rybář. Po Sokolovské ulici dojdete až ke Keramické škole. Zde odbočíte do parku a vystoupáte na návrší ke kostelu. Celý výlet bude dlouhý asi 3 kilometry a zabere Vám zhruba 45 minut.

Přístup č. 2: Druhou jednodušší variantou je dojet od Tržnice autobusy MHD č. 1, MHD č 9, MHD č. 12, MHD č. 13, MHD č. 15 nebo MHD č. 22 do zastávky „Keramická škola". Odtud je to ke kostelu vzhůru parkem již jen necelých 150 metrů.

Historie objektu:

Pozdně gotický kostel sv. Urbana v Rybářích byl postaven neznámým stavitelem po roce 1500 na místě staršího románského kostela snad již z 10. století na vrcholu vysokého skalnatého ostrohu. Kolem kostela se rozkládal hřbitov. V letech 1832 – 1833 byl kostel výrazně empírově přestavěn a rozšířen o novou hranolovou věž. Po výstavbě nového kostela Povýšení sv. Kříže v roce 1906 však přestal být středověký kostel používán a počítalo se s jeho demolicí. Roku 1921 byl zrušen tehdy již neužívaný hřbitov kolem původního kostela, který byl poté přeměněn na městský park.
V letech 1938-1939 byl bývalý kostel přeměněn v památník obětem 1. světové války, po připojení pohraničí k Velkoněmecké říši došlo k jeho přeměně na památník národního osvobození a po roce 1948 pak na památník Rudé armády. Počátkem 90. let nastala celková devastace opuštěného kostela. V posledních letech povstává tato historicky cenná stavba z trosek díky úsilí Občanského sdružení pro záchranu kostela sv. Urbana. V průběhu rekonstrukce zůstává objekt nepřístupný, prohlídka obnovující se stavby si však zaslouží Vaši pozornost.

Podrobné informace o historii kostela sv. Urbana v Rybářích

Poloha

Mapa hotelu

Kostel sv. Urbana v Rybářích


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum