Kostel Povýšení sv. Kříže v Rybářích

Pseudorománský trojlodní kostel

Poloha: Náměstí 17. listopadu v karlovarské městské části Rybáře
Období výstavby: 1904 až 1906
Architekt: K. Schaden
Oficiální zpřístupnění: 1906
Přístupnost: přístupný v době konání církevních bohoslužeb

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města dojdete ke kostelu dlouhou procházkou. Od Vřídla se vydáte podél toku říčky Teplá až k Tržnici, odkud se vydáte přes Chebský most do Rybář. Po Sokolovské ulici dojdete až ke kostelu na Náměstí 17. listopadu. Celý výlet bude dlouhý asi 3 kilometry a zabere Vám zhruba 45 minut.

Přístup č. 2: Druhou jednodušší variantou je dojet od Tržnice autobusy MHD č. 1, MHD č 9, MHD č. 12, MHD č. 13, MHD č. 15 nebo MHD č. 22 do zastávky „Keramická škola". Odtud je to ke kostelu již jen necelých 200 metrů.

Historie objektu

Nový pseudorománský farní kostel Povýšení sv. Kříže byl postaven v letech 1904 – 1906 staviteli Norbertem a Aloisem Sichertovými z Rybář podle plánu architekta K. Schadena z vrchního stavebního úřadu v Praze na volném prostranství uprostřed rozrůstající se obce Rybáře. Nový kostel tehdy nahradil již nedostačující středověký kostel sv. Urbana na návrší nad obcí.
Rybářský svatostánek v podobě trojlodní pseudorománské baziliky s hranolovou věží a trojapsidálním závěrem je ukázkou moderní sakrální architektury počátku 20. století a dominantou této karlovarské městské části. V interiéru kostela je umístěna část barokního inventáře ze zrušeného kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru v Doupovských horách.

Podrobné informace o historii kostela sv. Povýšení sv. Kříže v Rybářích

Poloha

Mapa hotelu

Kostel Povýšení sv. Kříže v Rybářích


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum