Kostel sv. Anny v Sedleci

Monumentální barokní jednolodní chrám

Poloha: na návsi uprostřed karlovarské městské části Sedlec
Období výstavby: 1738 až 1749
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 1750
Přístupnost: přístupný v době konání kulturních akcí

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města od Vřídla dojdete ke kostelu v městské části Sedlec dlouhou procházkou nejprve lázeňským centrem města podél toku říčky Teplá. Dále vystoupáte přes Ostrovský most přes řeku Ohři k Hornímu nádraží. Odtud se vydáme přes železniční lávku do čtvrti Růžový vrch a dále Sedleckou ulicí až ke kostelu uprostřed Sedlece. Celý výlet je dlouhý asi 3,5 kilometrů a zabere Vám necelou hodinu.

Přístup č. 2: Druhou jednodušší variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 5 na konečnou zastávku „Sedlec" v obci, která se nalézá přímo v sousedství sedleckého kostela.

Historie objektu

Historie sedleckého kostela sáhá až do roku 900, kdy zde existovalo děkanství, povýšené roku 980 na arciděkanství. Kolem roku 1290 byl uprostřed obce postaven nový kamenný gotický kostel. Na oltáři kostela stávala milostivá soška sv. Anny Samétřetí, k níž putovaly věřící. V roce 1694 byl proto kostel prohlášen kostelem poutním. V roce 1721 kostel navštívila císařovna Alžběta Kristina, manželka císaře Karla VI., která se právě léčila v Karlových Varech se svou čtyřletou dcerou Marií Terezií a opět znovu v roce 1732 za doprovodu samotného císaře. Počátkem 18. století již nebyl starý gotický kostel schopen pojmout všechna procesí, která na sv. Annu do Sedlce přicházela.
V letech 1738 – 1749 v místech původního gotického kostela na návsi uprostřed obce vystavěn monumentální barokní poutní chrám sv. Anny. Nový kostel byl postaven podle plánů neznámého autora, který zjednodušil nákladný návrh od významného barokního architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Stavitelem kostela byl panský stavitel zednický mistr Johann Schmidt z Útviny. Interiér kostela doplnila nástropní fresková výzdoba, kterou vytvořil v letech 1740 – 1750 barokní malíř Ellias Dollhopf z Horního Slavkova. Od roku 2004 je svatostánek ve správě Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Anny v Sedleci a prochází postupnou rekonstrukcí. V interiéru kostela probíhá řada hojně navštěvovaných kulturních akcí.

Podrobné informace o historii kostela sv. Anny v Sedleci

Kontakt

E-mail: kostel.sv.Anny@seznam.cz
Web: http://kostelsedlec.cz/

Rosnická 360

Kontaktní osoba: Alois Kůrka
Tel.: +420 608 072 516

Poloha

Mapa hotelu

Kostel sv. Anny v Sedleci
Rosnická 360

Kontaktní osoba: Alois Kůrka
Tel.: +420 608 072 516


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum