Kostel Nanebevstoupení Páně

Pseudorománský jednolodní kostel

Poloha: v ulici Závodu Míru v karlovarské městské části Stará Role
Období výstavby: 1908
Architekt: Hermann Fiedler
Oficiální zpřístupnění: 10. října 1909
Přístupnost: přístupný v době konání církevních bohoslužeb

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města dojdete ke kostelu dlouhou procházkou. Od Vřídla se vydáte podél toku říčky Teplá až k Tržnici, odkud se vydáte přes Chebský most do Rybář. Hned za mostem sestoupíte k řece Ohři a zde se napojíte na cyklostezku, která Vás dovede až do Staré Role. Celý výlet bude dlouhý více než 7 kilometrů a zabere Vám asi dvě hodiny.

Přístup č. 2: Druhou jednodušší variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 3 nebo MHD č. 15 na konečnou zastávku „Stará Role" odtud pokračovat přes železniční přejezd a říčku Rolava dále ulicí Závodu Míru asi 200 metrů až ke kostelu.

Historie objektu

Původně stávala ve Staré Roli pouze malá obecní kaple z roku 1823, která však na přelomu 19. a 20. století již nemohla stačit rychle se rozrůstající průmyslové obci. Bylo proto rozhodnuto o výstavbě nového pseudorománského farního kostela Nanebevstoupení Páně podle plánů architekta Hermanna Fiedlera. Základní kámen vysvětil dne 29. září 1907 pražský světící biskup Wenzel Frind. Samotná stavba probíhala v roce 1908 pod vedením stavitele Aloise Sicherta a v roce 1909 bylo pořizováno vnitřní zařízení chrámu. Slavnostní vysvěcení kostela, nazývaného tehdy Jubilejní kostel císaře Františka Josefa, proběhlo dne 10. října 1909 arcibiskupem kardinálem Lvem Skrbenským.
Nejmladší karlovarský kostel je ukázkou moderní sakrální architektury počátku 20. století. Pseudorománský jednolodní kostel s hranolovou věží a apsidou byl vystavěn z glazurovaných cihel. V interiéru kostela stojí za pozornost krásná figurální výmalba s výjevy Narození Kristova a Vzkříšení Krista od karlovarského malíře Karla Lehningera. V rámci kulturních akcí je pravidelně zpřístupněna rovněž zvonová věž.

Podrobné informace o historii kostela sv. Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli

Poloha

Mapa hotelu

Kostel Nanebevstoupení Páně


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum