Hřbitovní kostel sv. Ondřeje

Empírově upravený pozdně gotický kostel

Poloha: v Ondřejské ulici ve svahu nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 1500
Období přestavby: 1840 až 1841
Architekt: neznámý
Oficiální zpřístupnění: 1500
Přístupnost: přístupný v době konání církevních bohoslužeb

Přístup ke kostelu

Přístup č. 1: Z lázeňského centra města od Vřídla vystoupáte ke kostelu podél pravého břehu říčky Teplá a dále strmou Ondřejskou ulicí. Krátká náročná trasa s velkým převýšením měří 600 metrů a zabere Vám asi 15 minut.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 2, MHD č. 7, MHD č. 8, nebo MHD č. 13 dvě stanice na zastávku „U Jara" a odtud sestoupit zhruba 150 metrů dolů do Ondřejské ulice ke kostelu.

Historie objektu

Původně pozdně gotický kostel nechal vystavět neznámým mistrem v roce 1500 loketský komoří Stefan von Branden za tzv. Ostrovskou branou mimo tehdejší hranice města na terase na příkrém pravém svahu údolí říčky Teplá. Kolem kostela vedla cesta na Šibeniční vrch nad městem a odsouzencům na jejich poslední cestě vyzváněl zdejší zvon. Po epidemii, která postihla lázeňské město, bylo vydáno nařízení Josefa II. o zrušení hřbitovů ve vnitřním městě. Roku 1784 byl proto ke kostelu přeložen městský hřbitov, který se původně rozkládal u kostela sv. Máří Magdalény.
V letech 1840-1841 byl hřbitovní kostel upravován a částečně empírově přestavěn. V roce 1911 byl zrušen hřbitov hřbitov kolem kostela a přeměněn na veřejný park, zvaný dnes Mozartovy sady, ve kterém se zachovaly náhrobky význačných osobností. Po druhé světové válce byl kostel zrušen a postupně chátral. Roku 2005 byl kostel převeden do vlastnictví Řeckokatolické církve a v letech 2005-2009 proběhla celková rekonstrukce kostela. Kostel přístupný v době konání církevních bohoslužeb.

Podrobné informace o historii hřbitovního kostela sv. Ondřeje

Poloha

Mapa hotelu

Hřbitovní kostel sv. Ondřeje


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum