Anglikánský kostel sv. Lukáše

Pseudogotický dvoulodní kostel

S TURISTICKOU KARTOU, POHODLNĚ

Turistická karta Karlovy VARY REGION CARD

Získat

Poloha: ve vilové čtvrti Westend na Zámeckém vrchu nad centrem Karlových Varů
Období výstavby: 1876 až 1877
Architekt: Dr. Oskar Mothes
Oficiální zpřístupnění: 24. června 1877
Přístupnost: přístupný

Přístup ke kostelu:

Přístup č. 1: K církevní stavbě ve vilové čtvrti Westend vede bezpočet možných tras. Nejkratší cestou vystoupáte ke kostelu od Vřídla v lázeňském centru města asi 500 metrů přes Tržiště až na konec ulice Zámecký vrch.

Přístup č. 2: Druhou variantou je dojet od Tržnice autobusem MHD č. 4 na zastávku „U Jezírka" v sousedství Malého Versailles a odtud příjemnou procházkou v délce 400 metrů dojít ulicí Petra Velikého přímo ke kostelu.

Historie objektu:

Anglikánský pseudogotický kostel sv. Lukáše byl postaven za finanční podpory anglických lázeňských hostů v letech 1876-1877 karlovarským stavitelem Josefem Slowakem podle plánů lipského stavebního rady Dr. Oskara Mothese na terase na Zámeckém vrchu. Základní kámen stavby byl položen v roce 1876. Slavnostní vysvěcení nového kostela poté proběhlo dne 24. června 1877. Kostel tak nahradil již nevyhovující stavbu starého anglikánského kostela v Zahradním údolí.

Stavba vychází z romantického pojetí anglické pseudogotiky, používající neomítnuté holé zdivo, které dodává stavbě cizokrajný nádech. Dvoulodní kostel na půdorysu latinského kříže s mohutnými opěrnými pilíři je nad kupolí nad křížením lodí završen výraznou, nakoso postavenou dřevěnou hranolovou věží s ochozem. V letech 1909 - 1910 byl kostel restaurován. V současné době je v kostele Muzeum voskových figurín.

Podrobné informace o historii anglikánského kostela sv. Lukáše

Kontakt

Zámecký Vrch 4
Karlovy Vary

Poloha

Mapa hotelu

Anglikánský kostel sv. Lukáše
Zámecký Vrch 4
Karlovy Vary


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum