Findlaterův obelisk

Trojboký pískovcový obelisk

Poloha: v sedle pod Výšinou přátelství západně nad centrem Karlových Varů
GPS: 50°13'12.992"N, 12°52'25.888"E
Období vzniku: 1804
Autor: neznámý
Odhalení: 4. srpna 1804
Přístupnost: volně přístupný

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K obelisku můžete přímo z centra Karlových Varů od Vřídla vystoupat po žluté turistické trase po lesních cestičkách a kamenných schodech přes Petrovu výšinu a dále kolem sanatoria Myslivna.

Přístup č. 2: Snazší cestou bude nechat se vyvézt lanovou dráhou Diana od GH Pupp do mezistanice Jelení skok a po lesních cestičkách u sanatoria Myslivna vystoupat k obelisku.

Historie objektu

Findlaterův obelisk nechala postavit karlovarská městská rada v roce 1804 při cestě na rozhlednu Diana v sedle pod Výšinou přátelství na památku skotského hraběte Jamese Ogilvie Findlatera. Tento štědrý mecenáš zavítal do lázní v letech 1793 – 1810 celkem čtrnáctkrát. Hrabě byl uchvácen krásou okolních lesů a vyhlídek, dal proto postavit a rozšířit některé lesní promenády. Roku 1801 nechal vystavět ve stráni nad řekou Teplou vyhlídkový altán, nazývaný dnes Findlaterův altán.

Slavnostní odhalení pomníku v lázeňských lesích proběhlo dne 4. srpna 1804. Jedná se o osm metrů vysoký trojboký kónický sloup sestavený z pískovcových kvádrů. V roce 1913 a znovu v roce 2007 prošel obelisk kompletní rekonstrukcí. Nedaleko od sloupu si můžete prohlédnout prastarý kamenný smírčí kříž.

Podrobné informace o historii Findleterova obelisku

Poloha

Mapa hotelu

Findlaterův obelisk


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum