Busta Petra Velikého

pískovcová busta

Poloha: na Petrově výšině západně nad centrem Karlových Varů
Období vzniku: 1877
Autor: Tomáš Seidan
Odhalení: 1877
Přístupnost: volně přístupná

Busta ruského cara Petra I. Velikého z roku 1877 od pražského sochaře Tomáše Seidana je umístěna na skalisku pod vyhlídkou na Petrově výšině. Busta zde byla osazena na paměť události, kdy do těchto míst v roce 1712 ruský car vyjel během své druhé návštěvy v lázních v rámci sázky na neosedlaném koni. Na Petrově výšině se nachází rovněž Terezin obelisk a nádherná vyhlídka na lázeňské město v údolí. Nedaleko stojí výletní restaurace Jelení skok.

Přístup k pomníku

Přístup č. 1: K bustě na Petrově výšině můžete vystoupat po lesních cestičkách a kamenných schodech kolem sošky kamzíka přímo z centra Karlových Varů od Vřídla.

Přístup č. 2: Snazší cestou bude nechat se vyvézt lanovou dráhou Diana od GH Pupp do mezistanice Jelení skok a kolem sanatoria Myslivna dojít příjemnou pěšinou až na Petrovu výšinu.

Historie objektu

Pískovcová busta ruského cara Petra I. Velikého v nadživotní velikosti z roku 1877 od pražského sochaře Tomáše Seidana je umístěna na skalisku pod vyhlídkou na Petrově výšině. Busta zde byla osazena na paměť události, kdy do těchto míst dne 11. listopadu 1712 ruský carvyjel během své druhé návštěvy v lázních v rámci sázky na neosedlaném koni. Na vrchol kopce nevedla tehdy ještě žádná cesta a car musel údajně šplhat od Vřídla skalnatým terénem, což byl obdivuhodný výkon.

V roce 1909 byla původní zvětralá busta nahrazena věrnou kopií. Na skalisku jsou osazeny také pamětní desky z 19. století s ódami, oslavujícími Petra Velikého. Francouzskou báseň složil roku 1835 polský spisovatel Alfred de Chabot, ruskou pak v roce 1853 ruský spisovatel Petr Andrejevič Vjazemskij. Na Petrově výšině se nachází rovněž Terezin obelisk a nádherná vyhlídka na lázeňské město v údolí. Nedaleko stojí výletní restaurace Jelení skok.

 Podrobné informace o historii busty Petra Velikého

Poloha

Mapa hotelu

Busta Petra Velikého


O karlových varech

Karlovy Vary mají světový unikát v počtu léčivých horkých pramenů na světě.

Více o Karlových Varech

Pomůžeme vám

Web provozuje Infocentrum Karlovy Vary, zavolejte nám či napište.

Kontakt na Infocentrum